Vai visiem cilvēkiem, kuri iebrauc Latvijā, būtu jāmācās latviešu valoda?

© f64.lv, Oksana Džadana

Viens no integrācijas pamatiem ir valodas zināšanas, tāpēc ir svarīgi, ka iespējas apgūt valodu tiek sniegtas no valsts puses, intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" teica Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Viņa atgādināja, ka iebraucēju skaits strauji pieaug - pēdējos gados tie ir bijuši 40 000.

"Tas ir pietiekami liels skaits. Mēs kā Latvijas iedzīvotāji būtu ieinteresēti, lai visi šie cilvēki varētu valodu apgūt un to lietot," teica Pūce.

Pūce skaidroja, ka Igaunijā ir izveidota sistēma visiem iebraucējiem, kā viņi apgūst valodu. Savukārt Latvijas gadījumā šis piedāvājums ir ar gadījuma raksturu. Viņa uzsvēra, ka Latvijā ir Eiropas Savienības (ES) fondu projekti, kas iesākas un beidzas, ir pašvaldības, kas vēlas nodrošināt valodas apguvi, bet ir pašvaldības, kuras to nedara.

Cilvēki vairāk uz tādu pašiniciatīvu šo valodu apgūst, viņa piebilda.

Pūce uzsvēra, ka SIF sagatavojis arī priekšlikumu, proti, visiem cilvēkiem, kuri iebrauc Latvijā, lai šeit konkrētu laiku dzīvotu, būtu jāmācās latviešu valoda.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais