Ceturtdiena, 22.februāris

redeem Adrians, Ārija, Rigonda

arrow_right_alt Latvijā

Valsts vides dienests veiks kontrolpirkumus, lai novērstu nelikumības atkritumu apsaimniekošanā

© Romāns Kokšarovs/f64

Plānots, ka Valsts vides dienests (VVD) veiks kontrolpirkumus, lai novērstu nelikumības atkritumu apsaimniekošanā. Tas paredzēts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotajā noteikumu projektē, kas ievietots Tiesību aktu portālā (TAP).

Noteikumu projekts izstrādāts, lai VVD operatīvāk novērstu vides piesārņošanu un atklātu vides normatīvo aktu pārkāpumus atkritumu apsaimniekošanas jomā.

Kā skaidro ministrija, izvērtējot publiski pieejamo informāciju, konstatēts, ka pastāv "pelēkais" tirgus atkritumu apsaimniekošanas jomā.

Tie ir komersanti un privātpersonas, kas sludinājumu portālos un savās mājaslapās piedāvā atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus bez atbilstošas atļaujas, tādējādi atkritumus apsaimniekojot neatbilstoši vides aizsardzības prasībām, radot riskus apkārtējai vides stāvokļa pasliktināšanai.

Atbilstoši VVD sniegtajai informācijai 2022.gadā 46% no kopējiem piemērotajiem administratīvajiem sodiem par pretlikumīgām darbībām ar atkrituma apsaimniekošanu, piemēroti par darbībām bez atbilstošas atkritumu apsaimniekošanas atļaujas.

Gada laikā saņemtas aptuveni 120 sūdzības par nelikumīgu atkritumu pārvadāšanu un uzglabāšanu, būvniecības atkritumu nelikumīgu pārvadāšanu, uzglabāšanu, apglabāšanu vai teritorijas uzbēršanu, sadzīves atkritumu apglabāšanu mežā un karjeros, naftas produktu atkritumu, plastmasas saturošu atkritumu un sadzīves atkritumu dedzināšanu kā arī par nelikumīgiem atkritumu pārrobežu sūtījumiem.

VVD regulāri konstatē vietas un teritorijas, kur prettiesiski normatīvajiem aktiem tiek uzglabāti vai apglabāti atkritumi. Pēc šādu vietu atklāšanas dienestam esot gandrīz neiespējami konstatēt faktisko personu, kas ievedusi atkritumus īpašuma teritorijā un nodarījusi kaitējumus videi.

Noteikumu projektā paredzēta kārtība, kādā VVD veiks kontrolpirkumus, lai novērstu normatīvo aktu pārkāpumus atkritumu apsaimniekošanas jomā.