Jaunnedēļ Saeimā skatīs vairāk nekā 13 000 cilvēku parakstītu iniciatīvu par slimības lapu pilnīgu apmaksu no sociālā budžeta

© pixabay.com

Nākamajā nedēļā, 4.oktobrī, Saeimā paredzēts skatīt vairāk nekā 13 000 cilvēku parakstītu iniciatīvu par slimības lapu pilnīgu apmaksu no sociālā budžeta.

Diskusija par šo jautājumu paredzēta Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē, uz kuru piedalīties aicināta iniciatīvas pārstāve Ilga Treimane, kā arī Veselības ministrijas pārstāvji.

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" par šo iniciatīvu savākti vairāk nekā 13 400 parakstu, kas arī iesniegti līdztekus iniciatīvai Saeimas vērtēšanai.

Iniciatīvas pārstāve Treimane skaidro, ka nodarbināto iedzīvotāju veiktā sociālā apdrošināšana nemaz tik droša nav. Proti, slimības lapu pirmās deviņas dienas apmaksā darba devējs, turklāt par pirmo dienu tie ir 0% no algas, par nākamajām divām - 75%, un pārējās dienas - tikai 80% no bruto algas.

"Sanāk, ka slimība mani "soda" divreiz - vienreiz ar algas samazinājumu, bet otrreiz - ar zāļu izmaksām. Tā kā es maksāju sociālo nodokli, un to dara arī mans darba devējs, tad uzskatu, ka slimības lapas būtu pilnībā jāapmaksā no sociālā budžeta un 100% apmērā no saslimušā neto algas. Ja ir apdrošināšana, tad ir," uzsver idejas autore.

Viņa rosina pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai slimības laikā, sevišķi jau pašreizējo slimības lapai A paredzēto deviņu dienu periodā cilvēkam to kompensētu 100% apmērā no neto algas un to izmaksātu no sociālā budžeta.

Treimane pārliecināta, ka līdz ar šo pārmaiņu cilvēki nebaidīsies laikus doties pie ārsta un līdz ar to arī saslimšanas būs mazāk ielaistas un dārgas. Saslimšanas gadījumā algas samazinājums būtu vien par pirmo slimošanas dienu. Darba devēji tikmēr iegūtu ar to, ka uz slimības laiku tiešām varētu darbā kādu pieņemt vai deleģēt pienākumus kādam darbiniekam bez bažām un bez papildu izdevumiem.

Latvijā

Lai rastu Finanšu ministrijas (FM) noteikto 498 331 eiro ietaupījumu 2025.-2028.gadā ik gadu, Valsts kanceleja (VK) iekšēji vienojusies samazināt izdevumus precēm un pakalpojumiem, tai skaitā ēkas remontdarbiem, pētījumiem un aptaujām, aģentūru LETA informēja Ministru kabineta preses sekretāre Santa Jirgensone.