Zemgales apgabaltiesa vakar kārtējo reizi atlika Staļģenes lietas izskatīšanu, tāpēc pērn rudenī sāktajā tiesu procesā lieta pēc būtības vēl nav sākta skatīt.
Saslimusi firmas Vedgas galvenā persona Gunta Špera. Firma vēlas savā īpašumā iegūt sešas daudzdzīvokļu mājas, uzskatot, ka tās pieder, pamatojoties uz pirms vairāk nekā desmit gadiem starp firmu, Parex banku un ārzonas kompāniju noslēgtu cesijas līgumu. Otrkārt, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc lietas izskatīšanu nākas atlikt, ir parādījusies kāda Staļģenes iedzīvotāja, kas arī vēlas kļūt par lietas dalībnieci. Neatkarīgajai kļuvis zināms, ka šī persona varētu būt Vedgas īpašnieku tuva radiniece, un, visticamāk, gājiens jau iepriekš izplānots, lai tiesas procesu novilcinātu. Iedzīvotāju intereses tiesā pēc būtības aizstāv Jelgavas novada dome – lielākā daļa iedzīvotāju tam piekrīt. Tiesa sievietes prasību noraidīja, un viņa to var pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Ja tā notiks, Staļģenes lietas izskatīšana pēc būtības vēl var nesākties vairākus mēnešus.
Iebiedē
Sešu Staļģenes māju iemītnieki sacēlušies pret apsaimniekotāju Vedgas, kurš, iespējams, nelikumīgā ceļā ieguvis ne tikai tiesības iekasēt īres naudu, bet uzskata, ka ir namu īpašnieks. Tās celtas padomju laikos kā agrofirmas Staļģene mājas kolhoza strādniekiem. Iedzīvotāji neapmierināti, ka firma, iekasējot īres maksu, neko nav darījusi, lai mājas sakārtotu.
Uz tiesas sēdi otrdienas rītā Jelgavā ieradies kārtējo reizi kupls staļģeniešu pulciņš – visi uztraucas, vai atkal tiesas sēdi neatliks. «Tā noteikti būs, viņa būs saslimusi, lai gan vakar bija darbā, redzējām, nesam dokumentus,» stāsta acīgie iedzīvotāji. Cilvēki ir piesardzīgi, jo pēdējā gada laikā viņi sastopas ar atklātu iebiedēšanu – paliksiet bez jumta virs galvas! Īpaši naidīga attieksme no Vedgas parādījusies, kad iedzīvotāji kopsapulcē atteikušies no firmas kā apsaimniekotāja un maksā komunālajam dienestam. «Cilvēki domā, ka tiešām izmetīs no mājām. Saķer aiz rokas pa vienam un saka: tu redzēsi, es tiesu uzvarēšu, un tad tevi izlikšu, ja visu man nesamaksāsi,» iebiedēšanas metodes apliecina vairāki iedzīvotāji.
Sarežģīts process
Tiesas process 2010. gada rudenī sākts pēc Vedgas prasības par īpašumtiesību atzīšanu uz mājām Staļģenē. Izņemot cesijas līgumu, kas 1995. gada decembrī noslēgts starp Parex un Vedgas un ar kuru firma tiek pilnvarota piedzīt parādu no agrofirmas, nekādu citu dokumentu, kas apliecinātu Vedgas tiesības uz īpašumu, nav. Cesijas līgums nedod tiesības uz īpašumu, Neatkarīgajai apliecina Privatizācijas aģentūras (PA) juriskonsulte Aija Laugale, kā arī Jelgavas novada domes juristi. PA arī uztur prasību atzīt mājas par bezīpašnieka mantu un par valsts īpašumu.
Tiesa jau ir pieprasījusi dokumentus no firmas, kas apliecinātu īpašuma tiesības, taču pagaidām iesniegtas firmas bilances, akti par maksātnespējas administratora iecelšanu agrofirmai u. tml. «Tie pēc būtības nedod tiesības uz īpašumu,» uzsver domes jurists Dzintars Lagzdiņš.
Apburtais loks
Zemgales apgabaltiesā izskatīšanā ir arī jautājums par zemes (zem mājām) īpašnieku. Novada dome atzinusi par spēkā neesošu Jaunsvirlaukas pagasta (tagad Jelgavas novads) padomes 2002. gada lēmumu Vedgas īpašumā nodot visu zemi zem mājām. Uz šā, pēc domes uzskatiem, nelikumīgā, pagasta lēmuma pamata (ja firmas īpašumā nebija mājas, pagasts nevarēja lemt par zemi) firma tagad uzskata, ka arī visas mājas pieder tai un iedzīvotājiem nav nekādas teikšanas. Dome tiesas ceļā vēlas svītrot šādu ierakstu zemesgrāmatā. To savukārt administratīvā tiesā atkal ir pārsūdzējusi Vedgas. Otrdien vajadzēja būt lēmumam šajā lietā, un, lai arī to skata rakstiski, nolēmuma sagatavošana pārcelta uz marta beigām.
Tātad – kam pieder zeme? Atkal pie vainas cesijas līgums – tieši pamatojoties uz to, pagasts pielēmis, ka zeme pieder Vedgas. Interesanti, ka Zemes dienests, iespējams, nekādus dokumentus nav pārbaudījis un uz pagasta lēmumu un arī cesijas līguma pamata ierakstījis zemesgrāmatā, ka zeme it kā pieder vienai firmai. Dienesta pārstāvis uz Neatkarīgās jautājumiem nevēlējās atbildēt.
***
FAKTI
Staļģene. Sešas daudzdzīvokļu mājas, 108 dzīvokļi, 280 iedzīvotāju.
Namiem, kuri savulaik celti kā agrofirmas Staļģene īpašums, nav īpašnieka. Par to vēlas kļūt SIA Vedgas, pamatojoties uz 90. gados starp Parex banku, ārzonas kompāniju Julav limited un Vedgas noslēgto cesijas līgumu