Cietušajam ar maznozīmīgiem miesas bojājumiem apdrošināšanas atlīdzība noteikta minimālās algas apmērā

© F64

Valdība otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus noteikumos par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, kas paredz noteikt apdrošināšanas atlīdzības apmēru vienas minimālās mēneša darba algas apmērā gadījumā, ja cietušajai personai ir maznozīmīgi miesas bojājumi vai miesas bojājumi, kuru smaguma pakāpe nav noteikta.

Kā arī ceļu satiksmes negadījumos cietušais, kuram nodarīts viegls miesas bojājums, iesniegumam apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai varēs pievienot Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra (VTMEC) tiesu medicīnas eksperta atzinumu.

Kā norāda FM, grozījumu mērķis ir precizēt noteikumus par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, atbilstoši krimināllikuma un kriminālprocesa likuma normām, kas 2020.gada 6.jūlijā stājās spēkā, paredzot atteikties no kriminālprocesa uzsākšanas un transportlīdzekļa vadītāja saukšanas pie kriminālatbildības par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja tā rezultātā cietušajam nodarīts viegls miesas bojājums.

Pašreiz ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem, kuriem ir nodarīti maznozīmīgi vai viegli miesas bojājumi, tiesu medicīniskā ekspertīze netiek noteikta un netiek noteikta miesas bojājumu smaguma pakāpe.

Tomēr cietušajai personai, kurai kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros netiek noteikta tiesu medicīniskā ekspertīze, ir tiesības par maksu no VTMEC saņemt atzinumu par viņai nodarīto miesas bojājumu smaguma pakāpi.

Lai rastu risinājumu nemateriālo zaudējumu aprēķināšanai ir izstrādāti grozījumi, kas paredz papildināt noteikumus ar norādi, ka cietušais iesniegumam apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai par cietušās personas sāpēm un garīgajām ciešanām cietušās personas fiziskās traumas vai sakropļojuma dēļ pievieno VTMEC tiesu medicīnas eksperta atzinuma, kas tiek veikts kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros, kopiju vai VTMEC atzinuma, kas sniegts maksas pakalpojuma ietvaros, kopiju.

Vienlaikus noteikumos tiek precizēts, ka apdrošināšanas atlīdzība tiek izmaksāta arī tad, ja cietusī persona ir bērns, kurš kļuvis par bērnu ar invaliditāti.

Līdz šim noteikumos nebija paredzētas bērna līdz 18 gadu vecumam tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību par cietušās personas sāpēm un garīgām ciešanām ceļu satiksmes negadījumā cietušās personas invaliditātes dēļ, kā arī nav paredzētas tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību par nemateriālajiem zaudējumiem sakarā ar apgādājamā bērna līdz 18 gadu vecumam invaliditāti.

Tādēļ nepieciešams noteikt, ka nemateriālo zaudējumu atlīdzība tiek noteikta arī gadījumā, ja cietusī persona ir bērns ar invaliditāti, kā arī - ka nemateriālo zaudējumu atlīdzība tiek izmaksāta gadījumā, ja apgādājamam bērnam ir noteikta invaliditāte un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir sniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Tāpat nepieciešams noteikt iesniedzamos dokumentus gadījumā, ja apgādājamais ir pilngadīga persona. Tā, piemēram, ja apgādājamais ir pilngadīgs bērns līdz 24 gadu vecumam, kurš turpina iegūt vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību, viens no apgādības faktu pamatojošiem dokumentiem būtu apgādājamā dzimšanas apliecības kopija.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.