Pirmdiena, 11.decembris

redeem Valdemārs, Valdis, Voldemārs

arrow_right_alt Latvijā

Augstākā tiesa akceptē lēmumu neļaut no Latvijas izceļot prokremliskai aktīvistei

© pixabay.com

Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments šodien noraidīja pieteikumu atcelt iekšlietu ministra lēmumu, ar kuru prokremliskai aktīvistei Tatjanai Andrijecei noteikts aizliegums izceļot no Latvijas, aģentūru LETA informēja tiesā.

Saskaņā ar Nacionālās drošības likumu personai ir tiesības pārsūdzēt AT iekšlietu ministra lēmumu, ar kuru tai noteikts izceļošanas aizliegums no Latvijas. AT šādu pieteikumu izskata kā pirmās instances tiesa koleģiālā sastāvā.

Izskatāmajā lietā, pamatojoties uz Valsts drošības dienesta (VDD) sniegto informāciju, iekšlietu ministrs atbilstoši Nacionālās drošības likuma 18.1 panta otrajai daļai noteica aizliegumu personai vienu gadu izceļot no Latvijas.

Nacionālās drošības likuma 18.1 pants paredz, ka, ja valsts drošības iestāde ir sniegusi informāciju, ka kāda persona ārpus Latvijas plānojusi vai var iesaistīties darbībās, kas ļauj uzskatīt, ka šī persona pēc atgriešanās Latvijas apdraudēs tās nacionālo drošību, iekšlietu ministrs var pieņemt lēmumu par aizliegumu šai personai izceļot no Latvijas.

AT tiesas sēdē pieteicējas pārstāve uzturēja iesniegto pieteikumu par iekšlietu ministra lēmuma atcelšanu. Iekšlietu ministrijas pārstāve un VDD pārstāvji lūdza lēmumu atstāt negrozītu, norādot, ka, pieņemtais lēmums ir samērīgs un pamatots, izvērtējot aizlieguma sekas, kā arī tā ietekmi uz personas privāto dzīvi. Iestāžu pārstāvji norādīja, ka persona, būdama Latvijas pilsone, mērķtiecīgi īstenojusi darbības, kas bijušas vērstas pret Latvijas nacionālās drošības interesēm.

No minētajiem faktiem lēmumā arī secināts, ka persona, izceļojot no Latvijas, var iesaistīties darbībās, kas rezultēsies ar apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai, personai atgriežoties Latvijā.

AT izskatīšanā otro reizi nonācis jautājums par Nacionālās drošības likumā ietvertā institūta - aizliegums izceļot no Latvijas - piemērošanas pamatotību un tiesiskumu.

Jau vēstīts, ka Rīgas pilsētas tiesa Andrijecei 8.februārī piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu, un kopš tā laika šis drošības līdzeklis nav grozīts.

Andrijeca saskaņā ar VDD rīcībā esošo informāciju ir iesaistīta pret Latvijas nacionālās drošības interesēm vērstās aktivitātēs saziņas lietotnē "Telegram" izveidotā kanālā "Baltijas antifašisti".

Jūnijā VDD paziņoja, ka personām, kas ziņojumapmaiņas platformā "Telegram" izveidoja un uzturēja kanālu "Baltijas antifašisti", tiek inkriminēta noziedzīgas organizācijas vadīšana un piedalīšanās šādas organizācijas izdarītajos noziegumos.

Izmeklējot krimināllietu pret personām, kas platformā "Telegram" izvērsa pretvalstiskas aktivitātes, un izvērtējot izmeklēšanas laikā iegūto informāciju, VDD ir mainījis noziedzīgā nodarījuma kvalifikāciju uz smagāku.

Kriminālprocesu VDD sāka 2022.gada 28.novembrī saistībā ar pretvalstiskām aktivitātēm un agresorvalsts Krievijas interešu atbalstīšanu, izmantojot "Telegram" kanālu "Baltijas antifašisti" un citus līdzīga satura kanālus. Tobrīd dienests kriminālprocesu sāka par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

Tagad VDD ir mainījis pret Latvijas valsti vērsto noziedzīgo darbību juridisko kvalifikāciju, jo izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecinot, ka noziegumi veikti speciāli šim nolūkam izveidotas noziedzīgas organizācijas ietvaros.

Saskaņā ar dienesta rīcībā esošo informāciju, noziedzīgo organizāciju 2022.gada novembrī izveidoja vismaz pieci Latvijas valstspiederīgie, savstarpēji vienojoties par sasniedzamajiem mērķiem, kas ietver sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu pret Latvijas valsti. Noziegumu koordinēšanai organizācija platformā "Telegram" izveidoja kanālu "Baltijas antifašisti" un vairākus ar to saistītus kanālus.

Kopš izveides brīža noziedzīgā organizācija šos kanālus mērķtiecīgi un sistemātiski izmanto dažādām pret Latvijas nacionālās drošības interesēm vērstām aktivitātēm, tajā skaitā neizpaužamu ziņu un citu ziņu nelikumīgai vākšanai nolūkā nodot tās Krievijas specdienestiem un citām institūcijām, informē VDD.

Noziedzīgās organizācijas veidotajos kanālos regulāri tiek publicēti aicinājumi vākt informāciju par Latvijas valsts amatpersonām, valsts pārvaldes institūciju darbiniekiem, valsts drošības iestāžu darbiniekiem, Latvijas bruņoto spēku amatpersonām, Ukrainas pusē karojošajiem Latvijas valstpiederīgajiem, kā arī citām fiziskām un juridiskām personām, kas ar savu darbību vērsušās pret Krievijas agresiju.

Tāpat šajos kanālos regulāri tiek pausts atbalsts Krievijas izvērstajam karam Ukrainā. VDD kanālā "Baltijas antifašisti" publicētajā saturā ir fiksējis aicinājumus prettiesiski piedalīties Ukrainā notiekošajā karadarbībā, kā arī vākt un nodot finanšu līdzekļus Krievijas karavīriem Ukrainā.

Kriminālprocesā patlaban trīs personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, un kā drošības līdzeklis tām noteikts apcietinājums. Vēl trīs cilkvēkiem ir piemērots personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss. Viena no apcietinātajām ir prokremliskā aktīviste Tatjana Andrijeca.

VDD brīdina, ka par iesaistīšanos noziedzīgās organizācijas "Baltijas antifašisti" noziegumos draud kriminālatbildība.

Saskaņā ar Krimināllikumu par noziedzīgas organizācijas vadīšanu vai piedalīšanos šādas organizācijas izdarītajos noziegumos var tikt piemērots mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.