Svētdiena, 26.maijs

redeem Eduards, Edvards, Varis

arrow_right_alt Latvijā

Siliņas topošajai koalīcijai nav plāna, kā samazināt augstās pārtikas cenas 

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Latvijas sabiedrība sagaida konkrētus risinājumus šī brīža aktuālākajām problēmām – augstajiem elektroenerģijas tarifiem un banku kredītprocentiem, kā arī straujajai pārtikas cenu inflācijai. Tā, pieņemot Krišjāņa Kariņa demisijas rakstu, sacīja Valsts prezidents. Kādu piedāvājumu šo problēmu risināšanai redz topošās premjeres Evikas Siliņas triju partiju koalīcija, un, cik piedāvājums ir izpildāms? Vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kā samazināt augstās pārtikas cenas?

Kaut arī vasarā inflācija kopumā samazinājās, energoresursu cenas kritās, veikalu plauktos pamatprodukti maksāja tikpat, cik pavasarī. Finanšu ministrs saredzēja lielo ķēžu vēlmi nopelnīt, Latvijas Bankas prezidents to nodēvēja pat par alkatību. Lauksaimnieku organizācijas un ražotāji kritizēja tirgotājus par lielajiem uzcenojumiem.

"Par šo uzcenojumu mēs zinām, - tas ir kā karsts pīrādziņš šodien Latvijas sabiedrībā, un pamatoti, es teiktu. Atkarībā no produktu grupas, piecenojums ir būtībā, mēs varam droši teikt, no 50% līdz pat pāri 200%,” saka “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Tikmēr lielveikalu ķēdes apgalvo, ka nav vainīgi pie pārtikas inflācijas. Zemkopības ministra aicinājumam atklāt produktu piecenojumus un piegādātāju cenas neviens neatsaucās.

Kurš blefo un kurš stāsta taisnību vajadzētu atklāt Konkurences padomei. Tās uzdevums ir izskaust negodīgu tirdzniecības praksi. Taču jau vairāk nekā desmit gadus nav neviena lēmuma par šādiem pārkāpumiem. "Rimi" un "Maximu" sodīja 2010. un 2011. gadā.

  • 2010. gadā Konkurences padome sodīja "Rimi" par tās piemērotiem obligātiem maksājumiem AS "Valmieras piens".
  • 2011. gadā Konkurences padome sodīja "Maxima" par pārāk ilgu norēķinu termiņu SIA "Siguldas Maiznieks" precēm.

Konkurences padome no 2022.gada 23.jūnija ir Ministru kabineta pārraudzības iestāde. Konkurences padome var pieprasīt mazumtirgotāju līgumus ar ražotājiem un viņu savstarpējās sarakstes. Tas ļautu operatīvi reaģēt, lai konstatētu, kas ietekmē cenu celšanu vai samazināšanu.

"Nekā personīga" zināms, ka konkurences uzraugi gada sākumā sāka padziļinātu izpēti par olu, zivju, piena, gaļas, graudu un maizes produktu mazumtirdzniecības tirgu. Taču pirmos rezultātus sola ne ātrāk kā oktobra beigās.

"Nekā personīga" premjera amata kandidātei, labklājības ministrei Evikai Siliņai (JV) vaicāja vai valdība ir pietiekami prasījusi no Konkurences padomes attiecībā uz iespējams negodīgi sadārdzinātām pārtikas cenām. "Ziniet kā. Grūti man varbūt vērtēt. Vai pietiekoši vai nepietiekoši. Tā ir zināmā mērā neatkarīga institūcija. Un tā robeža vienmēr ir ļoti jūtīga. Kurā brīdī valdība var kādā brīdī uzspiest, un kurā brīdī tā tiek jau uzskatīta par iejaukšanos neatkarīgas iestādes darbā," teica ministre.

Secinājums: topošai valdībai nav plāna kā cīnīties ar pārtikas cenu inflāciju . Arī Konkurences padomes darba uzlabošanai priekšlikumu nav.

"Banku nodoklis" un hipotekāro kredītņēmēju aizsardzība

Eiropas Centrālās bankas lēmumi par likmju celšanu, kuru dēļ pieauga arī "Euribor" likmes, attiecas arī uz mūsu komercbankām. Un tāpat kā citur eirozonā, arī Latvijas bankām šogad paredzama vismaz divkārt lielāka peļņa nekā pērn.

"Sekojot pārējo Baltijas valstu piemēram, arī Latvija iecerējusi daļu banku peļņas novirzīt valsts kasē. Iepriekš opozīcijā strādājošā ZZS nāca ar iniciatīvu īstenot Lietuvas modeli par solidaritātes nodokli. Tagad ir gatava piekrist pārējiem topošās koalīcijas partneriem par obligāto uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumu bankām 20% apmērā no iepriekšējā gada peļņas. Aprēķināts, ka tas budžetam dos 140 miljonus eiro," komentē Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (JV).

Tikmēr Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktos Valainis (ZZS) norāda, ka svarīgākais panākt rezultātu. Lai ir reāls naudas resurss, ko mēs varam tālāk investēt aizsardzībā, veselībā, izglītībā. Inflācijas mazināšanā.

Saeimas deputāts Andris Šuvajevs (P) min: "Mēs esam situācijā, kur tie politiskie risinājumi jādomā šobrīd. Savā ziņā, jau mazliet par vēlu. Ja mēs vēlamies efektīvu politisko risinājumu, mums jābūt piekrišanai no visām pusēm, lai mēs to varam ieviest strauji. Un, ja pats banku sektors saka, ka tas ir apmierinošs UIN nodoklis, tad es domāju, ka tas ir visreālistiskākais šobrīd."

Tik augstas kredītprocentu likmes kā Latvijā hipotekāro kredītu jomā mājsaimniecībām vēl ir tikai Lietuvā. Saeimas budžeta komisija, krietni novēloti, bet ir aptvērusi, ka tai jāpalīdz grūtībās nonākušajiem hipotekāro kredītu ņēmējiem. Un patlaban tiek meklēti scenāriji, kā iesaldēt banku procentu likmes un mazināt šķēršļus aizņēmējiem pārejai uz citu banku.

"Tas palīdzēs gan samazināt kredītlikmi, gan dos pārliecību cilvēkiem, kuri ir nonākuši grūtībās. Oficiālie dati liecina, ka tās ir 10 tūkstoš ģimenes," pauž Reirs (JV).

Secinājumi: topošā koalīcija visdrīzāk vienosies par ikgadēju nodokli bankām. Taču deklarācijā konkrēti plāni un termiņi kredītņēmēju aizsardzībai ierakstīti netiks, jo vēl sagaidāma sīva pretestība no finanšu sektora.

Vai tiks samazināti "Sadales tīkla" tarifi?

No 1.jūlija spēkā stājušos “Sadales tīkla” un “Augstprieguma tīkla” jaunos tarifus šonedēļ pie valdības un parlamenta ēkas sanākušie protestētāji salīdzināja ar elektrošoku.

Jūlija rēķini par elektrību pārsniedza vissliktākās prognozes vairumam mājsaimniecību un tas nozīmē, ka valsts uzņēmumi nestāstīja visu taisnību. Sabiedrības sašutums vēl vairāk palielinājās, redzot, ka valsts, no elektroenerģijas tirgus pirmajā pusgadā nopelnīja vairāk nekā 227 miljonus. Kopš demisionējušā valdības vadītāja teiktā, ka lūgs Regulatoram tarifus decembrī pārskatīt, nekas pēc būtības nav mainījies.

"Nekā personīga" Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja biedram Kasparam Briškenam (P) vaicāja vai nesanāk tā, ka jūs kā politiķis , īpaši darbojoties attiecīgajā komisijā jau līdz šim varējāt pārliecinātie par tarifu pieauguma pamatotību? "Skaidrs, ka bija zināma uzticība tiem cipariem, tām prognozēm, ar ko mūs iepazīstināja gan Regulators (SPRK), gan Sadales tīkls. Šobrīd redzam, ka tie reālie pieaugumi ir būtiski lielāki," atbildēja politiķis.

Izvērtēšana pēc būtības esot vajadzīga. Bet, vai regulators tarifus samazinās, paši politiķi ir skeptiski. Pieaugums esot bijis neizbēgams, jo valstij jāfinansē mūsu enerģētiskai drošībai kritiskās investīcijas. Līdzās atbalstam 90 tūkstošiem aizsargāto lietotāju, esot jāmeklē veids, kā kompensēt elektrības rēķinu pieaugumu arī citām mājsaimniecībām, kurām tie kļuvuši nesamaksājami.

"Pašlaik tas , kas ir skaidrs, ka tam būs jāvelta kaut kādi budžeta līdzekļi, lai varētu šo te lielo pieaugumu kompensēt," komentēja Saeimas deputāts Jānis Patmalnieks (JV)

Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis (ZZS) atzina: "Tikmēr Apjoms , vai tie varētu būt 20 miljoni eiro, es šobrīd neņemos spriest. Tas ir jāvērtē pēc tā, cik tad būs tās mājsaimniecības, kurām tas atbalsts būs nepieciešams. Un to varēs vērtēt pēc tādas plašākas iepazīšanās. Man ir sajūta, ka tie būs vairāk nekā 20 miljoni."