"Hospiss.lv" ceļ trauksmi par ierēdņu neizdarību: Joprojām nav pieņemtas vajadzīgās izmaiņas normatīvajos aktos

© Pixabay.com

Līdz paliatīvās aprūpes pakalpojuma uzsākšanai pacientu dzīvesvietās ir palikušas 25 dienas, bet vajadzīgās izmaiņas normatīvajos aktos vēl nav pieņemtas, par situāciju bažas pauda organizācijas "Hospiss.lv" līdzdibinātāja Ilze Zosule.

Viņa uzsver, ka līdz šim sabiedrībai sniegta nepilnīga informācija, nepaskaidrojot, ka plānotās mobilās komandas darbosies līdzīgi kā ātrā palīdzība, sniedzot akūtu palīdzību mirstošiem pacientiem viņu dzīvesvietās. Tajā pašā laikā sociālā aprūpe šobrīd nodrošināta netiks un tā joprojām gulsies uz tuvinieku pleciem, jo budžetā šim pakalpojumam finansējums nav paredzēts.

Organizācijā norāda, ka tuvāko nedēļu laikā plānots izziņot Veselības ministrijas (VM) izsludinātā iepirkuma "Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā" pakalpojuma sniedzējus, tomēr nav veikti nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos.

Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā ieviešanai un attīstīšanai esot nepieciešams veikt grozījumus gan Ārstniecības likumā, gan Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kā arī bija jāizstrādā jauni Ministru kabineta noteikumi. Pagaidām tas neesot izdarīts, tāpēc pastāv risks, ka pēc iepirkuma rezultātu izsludināšanas pakalpojumu sniegt nebūs iespējams.

"Hospisa pacientiem nepieciešamā pakalpojuma virzība pa varas gaiteņiem diemžēl ir piedzīvojusi gandrīz visus iespējamos šķēršļus. 2021.gada rudenī sākās pirmais hospisa aprūpes pilotprojekts. 2022.gada rudenī beidzās vēlēšanas un līdz pat decembra beigām tika formēts jaunais Ministru kabineta sastāvs. Protams, līdz pat brīdim, kad amatā stājās jaunie ministri, mirstošu cilvēku un viņu tuvinieku problēmas bija tikai mediķu un labdarības organizāciju problēma," atzina Zosule.

Pēc viņas vārdiem, lai ieviestu hospisa aprūpes pakalpojumu, sākot no šā gada rudens, kā tas publiski tiek solīts, Saeimai līdz vasaras brīvdienām bija jāpieņem grozījumi normatīvajos aktos, kā arī jāpieņem jauni Ministru kabineta noteikumi par hospisa pakalpojuma definīciju, pakalpojuma saturu, prasībām pakalpojuma sniedzējiem un tamlīdzīgi. Taču šobrīd tas vēl neesot izdarīts.

VM izsludinātais iepirkums "Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā" paredz, ka pilna hospisa aprūpe ar abām komponentēm, ko sagaida sabiedrība, būs no 2024.gada 1.janvāra, ar nosacījumu, ja Labklājības ministrijai budžetā tam tiks atvēlēti līdzekļi. Savukārt, ja rudenī savu darbu uzsāks mobilās komandas, tad tās nodrošinās tikai medicīnisko komponenti. Tas nozīmē, ka aprūpētāja pakalpojumam pagaidām finansējuma nav, norāda "Hospiss.lv". Tātad šīs komandas darbošoties līdzīgi kā ātrā palīdzība, sniedzot akūtu palīdzību, piemēram, atsāpinās, nevis nodrošinās sociālo aprūpi.

Zosule norādīja, ka organizācija ir priecīga par to, ka pirmais solis sperts, un VM un LM jau paveikušas milzīgu darbu, tomēr šobrīd tiek sagaidīts atbildīgs lēmums no Saeimas deputātu un Ministru kabineta puses. Viņa atgādina, ka, "kamēr varas pīrāgs tiek dalīts, tikmēr cilvēki mirst, ik dienas cīnoties ar necilvēcīgām sāpēm".

"Mēs katru dienu saņemam izmisuma pilnus zvanus no cilvēkiem, kas jautā, kur un kā saņemt palīdzību. Daudzi sapratuši, ka no rudens jau būs pieejama pilna hospisa aprūpe. Uzskatu, ka šiem cilvēkiem ir godīgi jāpasaka - mobilās komandas darbosies līdzīgi kā ātrā palīdzība, sniedzot akūtu palīdzību. Sociālā aprūpe šobrīd nodrošināta netiks un tā joprojām gulsies uz tuvinieku pleciem," sacīja Zosule.

Tikmēr VM Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders norādīja, ka paliatīvās aprūpes pakalpojuma uzsākšanai nav nepieciešami vēl kādi grozījumi normatīvajos aktos. Šobrīd Nacionālais veselības dienests veic pakalpojumu sniedzēju atlasi un pakalpojumu sniegšanu uzsāks pēc līgumu noslēgšanas.

Kā ziņots, šī gada augusta sākumā Ministru kabinetā tika atbalstīts informatīvais ziņojums par jauna valsts apmaksāta pakalpojuma ieviešanu, attīstot uz pacientu vērstu paliatīvo aprūpi. Plānots, ka no šī gada 1.oktobra tiks ieviestas paliatīvās aprūpes mobilās komandas, kas visā Latvijā nodrošinās valsts apmaksātu aprūpi pacienta dzīvesvietā, būtiski uzlabojot paliatīva pacienta veselības aprūpes saņemšanas iespējas un sniedzot atbalstu arī pacienta tuviniekiem.

No VM piešķirtā finansējuma mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā nodrošināšanai tiks apmaksāta veselības aprūpes komponente - ārstu un ārstniecības personu komandas sniegtie veselības aprūpes pakalpojumi, laboratorijas ekspresdiagnostika, transportēšana uz ārstniecības iestādēm pakalpojuma ietvaros, zāles, manipulācijas, enterālā un parenterālā barošana, kā arī papilduztura maisījumus.

Savukārt LM plāno sociālo komponenti mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumā pacienta dzīvesvietā nodrošināt ar 2024.gada 1.janvāri, līdz tam 2023.gada ietvaros pakalpojumu nodrošinot ar izmēģinājuma projekta resursiem.

Lai jau šoruden teju 3000 pacientu varētu saņemt valsts apmaksātu paliatīvo aprūpi mājās, Nacionālais veselības dienests (NVD) bija izsludinājis paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojuma sniedzēju atlasi.

Latvijā

Latvijā par 4% pieauguši izdevumi sociālajai aizsardzībai, 2023. gadā jau sasniedzot septiņus miljardus eiro. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties nodrošināt vismaz vienu no 13 pamatnepieciešamībām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Svarīgākais