Trīs Latvijas zinātnieces saņem prestižo balvu "Sievietēm zinātnē"

© f64.lv, Lauris Aizupietis

Uzņēmuma ""L`Oréal" atbalstīto UNESCO balvu "Sievietēm zinātnē" šogad Latvijā nolemts piešķirt fiziķei Katrīnai Laganovskai, pētniecei medicīnas jomā Kristinai Baho-Santosai un ķīmiķei Lienei Grigorjevai, informē uzņēmuma komunikācijas pārstāve Baltijas valstīs Karina Lāra.

Publicitātes foto

Doktorante M.sc.ing. Laganovska ir pētniece Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā. Viņa saņems atbalstu projektam par optisko īpašību un defektu izpēti segnetoelektriskos metālu oksīdos. Tas ļaus tālāk pētīt segnetoelektriskā lauka efekta tranzistorus, kas, veiksmīga un mērogojama rezultāta gadījumā, varētu tikt izmantoti nākamās paaudzes datoros, paverot iespējas veidot pavisam jaunu datoru arhitektūru.

Publicitātes foto

Doktorante M.sc.biol. Baho-Santosa ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece. Viņa saņems atbalstu jaunas, neinvazīvas metodes izstrādei prostatas vēža diagnostikai, prognozei un uzraudzīšanai. Iecerēts, ka tā ļaus ātrāk un vienkāršāk iegūt datus par audzēja sekretēto RNS tipa biomarķieru klātbūtni vīriešu urīna un asins plazmas paraugos. Sagaidāms, ka šī pieeja veicinās agrīnu prostatas vēža diagnosticēšanu un samazinās mirstību no prostatas vēža.

Publicitātes foto

Savukārt ķīmijas doktore Grigorjeva ir vadošā pētniece Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Viņas pētījumā tiek izstrādātas organisko vielu iegūšanas metodes, kuras izmanto videi un cilvēkam nekaitīgus un lētus katalizatorus, tādējādi ļaujot ātri un ērti iegūt dažādus vērtīgus savienojumus. Iecerēts, ka inovatīvā metodoloģija ne tikai sekmēs jau zināmu vērtīgu savienojumu, piemēram, zāļvielu iegūšanu, bet arī paplašinās ķīmiķu iespējas atklāt jaunas, līdz šim vēl neizpētītas vielas.

Zinātnieces saņems 7000 eiro balvu pētījumu turpināšanai.

"Programmai pieteicās 36 jaunās zinātnieces no Latvijas - 17 zinātņu doktores un 19 doktorantes, iesniedzot augstas kvalitātes pētījumu projektus. Apbalvojumu šogad saņēma fizikas un materiālzinātnes, kā arī ķīmijas un molekulārās bioloģijas speciālistes. Viņu izstrādātie pētījumi atbilst Latvijas prioritārajiem virzieniem zinātnē un kalpos par pamatu perspektīvu zinātnisko virzienu attīstībai, kā arī iedrošinās jaunietes attīstīt profesionālo darbību zinātnē," atzīmējis Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

"Man ir liels un patiess prieks par šīm lieliskajām sievietēm un zinātniecēm, kuru aizrautība un darba rezultāti iedvesmos meitenes skolās un augstskolās īstenot savus mērķus kopējam sabiedrības labumam - cilvēku un vides veselībai. Esmu pārliecināta, ka tas arī atgādinās ikvienam būtisko zinātnes lomu un mūsu zinātnieču pienesumu. Novēlu visām zinātniecēm - gan jaunajām, gan pieredzējušajām - veiksmi zinātniskajā darbā un laimi personiskajā dzīvē," piebildusi programmas "Sievietēm zinātnē" patronese, eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Kopš 2005.gada, kad programma tika ieviesta Latvijā, atzinību par savu ieguldījumu zinātnes jomā ir saņēmušas 57 zinātnieces no Latvijas. Pašlaik programmu "Sievietēm zinātnē" "L`Oréal" īsteno sadarbībā ar Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātņu akadēmijām un UNESCO nacionālajām komisijām.

Latvijā

Jaunā pedagogu darba algas modeļa "Programma skolā" ieviešana vispārējās pamata un vidējās izglītības posmā valstij nākamgad varētu izmaksāt papildu 37 miljonus eiro, liecina aģentūras LETA rīcībā esošie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aprēķini.

Svarīgākais