Lai gan situācija reģionos ir atšķirīga, kopumā Latvijā lielākā daļa ražas, tostarp visi ziemāji ir novākta, sacīja biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.
Viņa piebilda, ka ir reģioni, kur vēl 10-30% ražas ir jānovāc. Lielākoties lauksaimniekiem atlicis novākt vasaras kviešus, vasaras rapsi un auzas. Tāpat vēl nav sākusies pupu un griķu vākšana.
Dzelzkalēja-Burmistre teica, ka šogad situācija reģionos ir krasi atšķirīga. Ja Zemgalē lauksaimnieki lielākoties izjūt sausuma sekas, tad citviet, kur nokrišņu bijis vairāk, tehnika grimst zemē un tiek vākta galvenokārt slapja raža.
"Zemnieku saeimas" pārstāve arī norādīja, ka, tā kā lielākoties zemnieki labību vāc mitru, ražas vākšana norit lēni. Latvijā pietrūkst kalšu jaudas, tāpēc tie zemnieki, kam ir savas kaltes, vāc tikai tik daudz, cik var izkaltēt. Arī kooperatīvos šogad veidojās sastrēgumi uz kaltēm.
Dzelzkalēja-Burmistre skaidroja, ka optimālais graudu mitruma līmenis ir 14%, bet šogad novāktajiem graudiem mitruma līmenis bijis 20-22% robežās. Ja parasti kaltēšanas procesā mitruma līmeni samazina par aptuveni 4%, tad šogad tas jāsamazina par 6-8%, tādējādi zemniekiem palielinot izmaksas.
Savukārt, runājot par sējas darbiem, viņa stāstīja, ka ziemas rapsi lauksaimnieki jau ir iesējuši. Lai gan daļai lauksaimnieku lēnie ražas darbi iekavēja sēju, šī nedēļa bija pēdējais laiks sēšanai, jo, lai veiksmīgi pārziemotu, rapsim jāpaspēj rudenī pietiekami attīstīties.
Dzelzkalēja-Burmistre arī piebilda, ka tā kā graudu sēklas cena korelē ar graudu cenu, kas šogad ir samazinājusies, arī sēkla ir nedaudz lētāka nekā pērn.
Lai gan "Zemnieku saeimas" pārstāve norādīja, ka par ražas apjomiem spriest vēl pāragri, viņa piebilda, ka pēc lietavām augusta sākumā lielākajai daļai nokulto graudu ir lopbarības kvalitāte.