Strauji augot inflācijai un būtiski palielinoties EURIBOR likmēm, kopš pagājušā gada otrā ceturkšņa līdz gada beigām krities noslēgto līzinga līgumu skaits, un šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn, noslēgto līzinga līgumu skaits ir par 8% mazāks, liecina AS "Kredītinformācijas birojs" apkopotā informācija.
Savukārt, turpinot augt vidējai vienam kredītam izsniegtai summai, kopējā izsniegtā summa saglabājusies teju nemainīga, pieaugot par 1%.
"Kredītinformācijas biroja" izpilddirektors Intars Miķelsons informē, ka pēc 2020.gadā piedzīvotā krituma līzinga tirgus nākamos gadus uzrādīja atkopšanās tendences, audzējot darījumu skaitu pret attiecīgo laika periodu iepriekšējā gadā. Tomēr, sākot ar 2022.gada otro ceturksni, darījumu skaits, salīdzinot ar gadu iepriekš, sācis samazināties. Vidējais darījumu skaita samazinājums katru ceturksni ir par aptuveni 200 darījumiem. Turpretī noslēgto darījumu summas regulāri pieaug, vienīgo reizi darījumu summām samazinoties 2022.gadā otrajā ceturksnī.
Salīdzinot pagājušā gada otro ceturksni ar šī gada otro ceturksni, slēgto finanšu līzinga darījumu skaits krities par 14%. Nedaudz samazinājusies arī kopējā finanšu līzingā izsniegtā summa.
Operatīvo līzingu sarežģītā ekonomiskā situācija ietekmējusi mazāk, un šajā jomā tik būtiskas svārstības nav novērojamas. Kā norāda Miķelsons, operatīvā līzinga izmaiņas ir samērā nebūtiskas, jo uzņēmumu biznesa plānā, iespējams, jau iepriekš bija iekļauta automašīnu nomaiņa un tam paredzēti līdzekļi, tāpēc tirgus ietekmēts mazāk.
Neskatoties uz tirgus kritumu, palielinoties dzīves dārdzībai, turpinājušas augt arī vidējās darījumu summas. 2021.gada otrajā ceturksnī finanšu līzinga vidējā viena darījuma summa bija 14 700 eiro, bet 2022.gada otrajā ceturksnī jau 16 500 eiro, veidojot pieaugumu par aptuveni 12%. Savukārt šī gada otrajā ceturksni vidēji aizdevums bijis jau 19 100 eiro, kas ir pieaugums par aptuveni 16%, salīdzinot ar gadu iepriekš.
Operatīvā līzinga vidējās darījumu summu pieaugums ir praktiski apstājies, norāda "Kredītinformācijas birojs". 2021.gada otrajā ceturksnī vidējā darījumu summa bija 13 300 eiro, gadu vēlāk - 15 800 eiro, kas ir pieaugums par 18%. Savukārt šī gada otrajā ceturksnī darījumi tiek slēgti par vidēji 16 000 eiro, kas ir pieaugums tikai par 1%.
Miķelsons skaidro, ka lielākā daļa līzinga līgumu klientu, kas aizdevumu ņēmuši bankās, ir ar pozitīvu kredītreitingu. Šobrīd kaut vienu dienu maksājumus kavē 3,7% banku līzinga klienti. Šajā rādītājā situācija ir stabila jau vairāku gadu garumā. Tomēr, ņemot vēra, ka joprojām augstās inflācijas dēļ, kas pārsniedz algu pieaugumu, turpina samazināties iedzīvotāju maksātspēja, var paaugstināties maksājumu kavētāju skaits, prognozē Miķelsons.
"Kredītinformācijas birojs" ir licencēts kredītbirojs, kas pašlaik pārvalda apjomīgāko fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi valstī. "Kredītinformācijas birojs" darbojas saskaņā ar Latvijas Kredītinformācijas biroju likumu, tā akcionāri ir Latvijas lielākās komercbankas. Uzņēmums ietilpst vienā no lielākajām starptautisko kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupām "Creditinfo Grupa".