Pētījums: cik daudz Latvijas iedzīvotāju zina, ka noziegumos cietušos ES aizsargā īpašas tiesības?

© pexels.com

Vairāk nekā puse jeb 62% respondentu Latvijā nezina, ka noziegumos cietušos Eiropas Savienībā (ES) aizsargā īpašas tiesības, bet puse no tiem, kas ir informēti, nav iepazinušies ar šīm tiesībām, liecina Eiropas Komisija (EK) veiktais pētījums 18 līdz 30 gadus vecu iedzīvotāju vidū, lai novērtētu informētību par cietušo tiesībām.

Desmit ES valstīs, kurās tika veikts pētījums, puse jeb 52% respondentu, kuri ziņoja par noziegumu, ziņoja par vardarbības gadījumu pret personu. Latvijā šis skaitlis bija vismazākais - 32%.

Krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" direktors Raivo Vilcāns norāda, ka vardarbības gadījumi Latvijā joprojām ir aktuāla problēma, taču tie bieži vien norisinās klusi un sabiedrībai nemanāmi. Kā liecina jaunākā statistika, katra ceturtā sieviete un katrs piektais vīrietis Latvijā ir pieredzējuši fizisku vai seksuālu vardarbību, un piedzīvoto biežāk uztic sev tuviem cilvēkiem, nevis atbalsta iestādēm.

EK informatīvā kampaņa "Es turēšu acis vaļā" plāno pievērst uzmanību tādiem noziegumu veidiem kā vardarbība pret personu, vardarbība dzimuma dēļ un LGBT+ fobija, un tā galvenokārt ir vērsta uz noziegumos cietušo līdzcilvēkiem, mudinot viņus būt vērīgiem, lai atpazītu noziegumu upurus un palīdzētu tiem.

Krīžu un konsultāciju centrā "Skalbes", kurš ir arī kampaņas vēstnesis, norāda, ka gadiem ejot, Latvijā situācija ir uzlabojusies, cilvēki aizvien mazāk tolerē noziedzību pret sievietēm un LGBT+ personām, bet joprojām tolerance ir visai augsta. Iestāties pret vardarbību nav tikai sociālās vai tiesībsargājošās jomas organizāciju uzdevums - tas ir arī visas sabiedrības uzdevums.

Centrā norāda, ka, ja persona ir saskārusies vai novērojusi vardarbības gadījumu, tad ir jāzvana policijai, kā arī jābrīdina apkārtējie. Tāpat ir iespējams personīgi iejaukties strīdā, bet līdz šim jāizvērtē, vai tas neapdraudēs jūs pašus.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais