Latvija lūgs tūkstošiem Krievijas pilsoņu atstāt valsti

© Alise Šulca, F64/ Photo Agency

Septembrī aptuveni 6000 Krievijas Federācijas pilsoņu jāsaņem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) vēstule ar lūgumu pamest Latviju - tā paziņojis Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas vadītājs Ingmārs Līdaka, ziņo rus.lsm.lv.

Vēstules saņems tie Krievijas pilsoņi, kas pat nemēģināja nokārtot latviešu valodas eksāmenam, lai iegūtu ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu.

"Ja paskatās uz likumu, kāds tas ir šobrīd, tad PMLP būs vienkārši trīs mēnešu laikā jānosūta prasība izbraukt no valsts,” paziņoja politiķis.
Iekšlietu ministrija apstiprināja, ka vēstules tiek gatavotas. Pēc provizoriskiem aprēķiniem, saņēmēju varētu būt aptuveni seši tūkstoši. Bet ko šī vēstule nozīmēs?“Ja cilvēkam nav tiesību uzturēties valstī, tad jābrauc uz valsti, kurā cilvēkam ir tiesības uzturēties. Izbraukšanas laiks - trīs mēneši. Tas tiek dots, lai cilvēks varētu bez steigas aizbraukt. Ja cilvēks turpinās nelegāli uzturēties Latvijā, tad var pienākt brīdis, kad par to uzzina valsts struktūras un attiecīgi atgādina, ka ir jādodas prom. Krimināltiesiskā atbildība nav paredzēta, bet ir paredzēta administratīvā atbildība, tāpēc personu var sodīt,” sacīja IeM valsts sekretāra vietnieks Vilnis Vītoliņš.
Jau ziņots, ka atkārtotai valsts valodas pārbaudei līdz 31.augustam varēs reģistrēties tie Krievijas pilsoņi, kuriem neizdevās iegūt nepieciešamo punktu skaitu pirmajā pārbaudes kārtošanas reizē šī gada pavasarī.Atkārtoti pārbaudes varēs kārtot no 4.septembra līdz 30.novembrim.No valsts valodas pārbaudes var tikt atbrīvoti tie Krievijas pilsoņi, kuriem ir ar veselības stāvokli saistīti funkcionēšanas ierobežojumi vai diagnoze, kas minēta Ministru kabineta noteikumos "Par valsts valodas zināšanas apjomu, valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību un valsts nodevu par valsts valodas prasmes pārbaudi".Personai par atbrīvojumu no pārbaudes jāziņo Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, uzrādot fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vai psihiatra, vai bērnu psihiatra atzinumu.Vienlaikus ne ar visām diagnozēm persona var tikt pilnībā atbrīvota no pārbaudes veikšanas. Piemēram, personām ar locītavu kustību funkciju ierobežojumiem nav jākārto rakstītprasmes pārbaude.Personai, kas kārto pārbaudi ar atvieglojumiem, ierodoties uz pārbaudi, jāuzrāda fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta atzinumu.
Ja ir nepieciešamība, katrā no pārbaudījuma kārtošanas vietām ir iespēja nodrošināt piekļuves prasības visiem pretendentiem, atzīmēja Bērziņa. Par to būtu nepieciešams informēt VISC pirms pārbaudes.Valsts valodas pārbaudes izņēmumi paredz, ka pārbaudi nav jākārto personai, kura ieguvusi pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā, kura apguvusi akreditētu mazākumtautību izglītības programmu un kārtojusi centralizēto eksāmenu latviešu valodā 9.klasei vai centralizēto eksāmenu latviešu valodā 12.klasei.Pārbaudi arī nekārto persona, kura nav sasniegusi 15 gadu vecumu vai kura ir sasniegusi 75 gadu vecumu.
Saskaņā ar likumu pastāvīgās uzturēšanās atļauja zaudēs spēku no 2023.gada 2.septembra. Lai turpinātu uzturēties Latvijā, cilvēkam PMLP jāiesniedz dokumenti pastāvīgās uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.Ja pieteikums PMLP netiks saņemts līdz 2023.gada 1.septembrim, pastāvīgās uzturēšanās atļauja zaudēs spēku no 2023.gada 2.septembra, un Latvijas teritorija jāatstāj līdz 2023.gada 2.decembrim.Iekšlietu dienesti "nemedīs" tos Krievijas pilsoņus, kas nesadarbosies ar valsti un nekārtos latviešu valodas pārbaudi, nesen Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).