Rīgā no ēkas Marijas ielā noņemts uzraksts "Maskavas nams"

© Ģirts Ozoliņš/f64

Rīgā no ēkas Marijas ielā 7 fasādes noņemts uzraksts "Maskavas nams", novēroja aģentūra LETA.

Rīgas domē aģentūra LETA uzzināja, ka ēka ir privātīpašums un tai nav jāsaskaņo ar pašvaldību tādas darbības kā uzraksta noņemšana no fasādes.

Daudzus gadus nama galvenās ieejas no Alfrēda Kalniņa ielas puses bija uzraksts "Maskavas nams" ar zeltītas krāsas burtiem latviešu un krievu valodā, kā arī Maskavas ģerbonis.

Šajā adresē joprojām ir reģistrētas vairāk nekā desmit organizācijas un uzņēmumi, to vidū, piemēram, "Krievu biljarda federācija", "Krievu sabiedrība Latvijā", Latvijas mazākumtautību biedrību apvienība "Sadraudzība", Maskavas pilsētas valsts unitārā uzņēmuma "Maskavas Starptautiskās sadarbības centrs" pārstāvniecība, pavasarī leģionāru piemiņas pasākumu laikā Rīgā aizturētajam Jelgavas domes deputātam Andrejam Pagoram (LKS) piederošā SIA "Pagors" un citas.

Starp Marijas ielā 7 reģistrētajiem uzņēmumiem ir arī AS "Maskavas kultūras un biznesa centrs-Maskavas nams". "Firmas.lv" dati liecina, ka minētajai kompānijai šā gada 11.jūlijā bija 13 519 eiro liels nodokļu parāds.

Tāpat pret "Maskavas kultūras un biznesa centru-Maskavas nams" ir vērstas sankcijas, jo tā faktiskais kontrolētājs ir Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Dati Zemesgrāmatā liecina, ka ēka Marijas ielā 7 joprojām pieder Maskavas pilsētas Īpašuma departamentam, turklāt īpašumam pērn pavasarī, pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā, ir uzlikts aizliegums to atsavināt un apgrūtināt ar citām lietu vai saistību tiesībām.

Aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija liecina, ka "Maskavas nams" Latvijas galvaspilsētā tika atklāts 2004.gada maija beigās.

Par godu "Maskavas nama" atklāšanai Rīgā notika Maskavas dienas un Rīgā vizītē ieradās toreizējais Krievijas galvaspilsētas mērs Juris Lužkovs. Pasākumos piedalījās toreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Gundars Bojārs (LSDSP).

Pēc Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā Latvijas Tieslietu ministrija nolēma iesaldēt "Maskavas nama" aktīvus. Vēlāk arī izskanēja atsevišķu politiķu ierosinājumi īpašumu nacionalizēt, tomēr šie plāni nav īstenojušies.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais