CSP skaidro, cik ilgi pensijā vidēji nodzīvo vīrietis Latvijā

© Pixabay.com

Atsaucoties uz laikrakstu "Diena" un "Dienas bizness" rakstu "Vīrietis pensijā vidēji nodzīvo četrus gadus", Centrālā statistikas pārvalde uzsver, ka 2022.gadā Latvijā bija paredzams, ka vīrieši pēc pensijas vecuma sasniegšanas vidēji nodzīvo vēl 14 gadus, bet sievietes - 19 gadus.

Rakstā, vērtējot Latvijas iedzīvotāju iespējas dzīvot pēc pensijas vecuma sasniegšanas, tiek izmantots "vidējais paredzamais mūža ilgums piedzimstot", taču šis ir vispārējs sabiedrības veselības rādītājs, kurā tiek ietverta zīdaiņu un agrīnā mirstība, kā arī mirstība vēlākos gados līdz pensijai, kas nekādā veidā neattiecas uz tiem iedzīvotājiem, kuri būs nodzīvojuši līdz pensijas vecumam. Iedzīvotājiem katrā vecuma grupā ir savi veselības un ar riskantu dzīvesveidu saistīti riski, tāpēc nav pareizi attiecināt jaundzimušo vidējo paredzamo mūža ilgumu uz pensijas vecumu sasniegušajiem, kuri jau vienu daļu risku ir izdzīvojuši.

Lai analizētu situāciju ar pensijas vecumu sasniegušajiem, jāizmanto attiecīgajai vecuma grupai aprēķinātais paredzamais mūža ilgums.

Saskaņā ar starptautiski salīdzināmiem pēdējiem pieejamajiem datiem uz 2021.gada sākumu, Lihtenšteinā, Islandē, Šveicē, Japānā, Norvēģijā un citās attīstītās valstīs vīriešiem pēc 65 gadu sasniegšanas vidēji paredzams nodzīvot vēl aptuveni 20 gadus, kas ir par 6 gadiem vairāk nekā Latvijā. Savukārt sievietēm 65 gadu vecumā visgarākais atlikušais mūžs prognozēts Japānā - vēl 25 gadi, Dienvidkorejā, Lihtenšteinā un Spānijā vēl 24 gadi, kas ir par 5-6 gadiem vairāk nekā Latvijā.

Latvijā

Šodien "Latvenergo" ēkā Pulkveža Brieža ielā tika pasniegtas AS "Latvenergo" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Ar gada balvām enerģētikā tiek apbalvoti jaunie zinātnieki, kuri piedāvā inovatīvus risinājumus, tāpat apbalvoti pētījumi ar būtisku devumu enerģētikas attīstībā, kā arī tiek godināts mūža ieguldījums, piešķirot Alfrēda Vītola balvu.

Svarīgākais