Ceturtdiena, 23.maijs

redeem Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

arrow_right_alt Latvijā

Latvija un Igaunija varētu vienoties par savstarpēju e-recepšu apkalpošanu

© Ģirts Ozoliņš/f64

Latvija un Igaunija varētu vienoties par savstarpēju e-recepšu apkalpošanu veselības aprūpes sistēmās un kopīgi veidot akcīzes preču politiku, tiekoties ar Latvijas veselības ministri Līgu Meņģelsoni (AS), piedāvājis Igaunijas vēstnieks Latvijā Ēriks Marmei.

Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM), tikšanās laikā Meņģelsone uzsvēra, ka Latvijas un Igaunijas veselība aprūpes sistēmu sadarbība ir ļoti būtiska un aktuāla. Ciešāka abu valstu sadarbība var veicināt gan veselības aprūpes pakalpojumu, gan arī zāļu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, tādēļ, ministres vērtējumā, ir ļoti svarīgi stiprināt valstu sadarbību, uzklausīt kaimiņvalsts labo praksi, ko atbilstoši pielāgojot, varētu ieviest Latvijā

Ministre arī uzsvēra līdzšinējo labo valstu sadarbību. Latvija un Igaunija ir noslēgusi līgumu par savstarpēju palīdzību neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā Latvijas - Igaunijas pierobežas teritorijā. Tāpat Latvijas un Igaunija ir īstenojusi kopīgus iepirkumus Vakcinācijas kalendārā iekļauto vakcīnu sagādei. Igaunija ir ierosinājusi noslēgt arī līgumu par savstarpēju palīdzību un sadarbību ārkārtējo situāciju novēršanā, gatavībā un reaģēšanā veselības jomā.

Pārrunājot aktualitātes, Meņģelsone informēja par Latvijas slimnīcu tīkla reformēšanas plānu un darbu pie veselības aprūpes finansēšanas modeļa pārskatīšanas, kā ietvaros Igaunijas veselības apdrošināšanas sistēma tiek vērtēta kā viena no iespējamajiem ieviešamajiem risinājumiem arī Latvijā.

Tāpat ministre informēja arī par veselības aprūpes problēmu risināšanai nepietiekamo šā gada nozares finansējumu un valdības rasto risinājumu, veselības nozarei līdz 2023.gada beigām novirzot papildus līdz 140 miljoniem eiro.

Igaunijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā atzina, ka Igaunijas veselības aprūpes sistēma funkcionē labi, vienlaikus kā jebkura sistēma, tā arī saskaras ar izaicinājumiem - gan demogrāfiskiem, gan Covid-19 pandēmijas laika atstāto iespaidu uz pieprasījumu pēc veselības aprūpes pakalpojumiem.

Vēstnieks aicināja arī uz plašāku sadarbību digitalizācijas jomā, piemēram, pielāgojot Latvijas un Igaunijas veselības aprūpes sistēmas e-recepšu apkalpošanai, kā arī kopīgi veidojot akcīzes preču politiku.

Rudenī ir plānota Baltijas veselības ministru tikšanās Tallinā, lai pārrunātu Igaunijas priekšlikumu noslēgt līgumu par savstarpēju palīdzību un sadarbību ārkārtējo situāciju novēršanā, gatavībā un reaģēšanā veselības jomā, kā arī apspriestu citus Baltijas valstu sadarbības jautājumus.