Ogres novada pašvaldība nav mierā ar tiesībsarga atzinumu; apšauba tā profesionalitāti

© Oksana Džadana/f64

Ogres novada pašvaldība aicina tiesībsargu atsaukt tās ieskatā nepamatoto atzinumu par atteikumu mūziķim piedalīties koncertā, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Tiesībsarga atzinums "Par atteikumu Raimondam Melderim piedalīties koncertā" pašvaldībai raisījis neizpratni, kā arī šaubas par tiesībsarga profesionalitāti, izskatot šo situāciju.

Tiesībsargs sāka pārbaudi pēc tam, kad Melderis publiski pauda viedokli, ka šogad dalība koncertā viņam liegta dēļ kritiskiem izteikumiem par novada pašvaldību vietnē "Facebook".

Pašvaldības ieskatā tiesībsarga atzinums satur virkni personīgu un emocionālu vērtējumu. Piemēram, Lailas Baumanes, kuras komunikācija ar mūziķi Melderi par viņa dalību koncertā, kļuva par pamatu spekulācijām, iztaujāšana Ogres novada pašvaldības domē, atzinumā dēvēta par "pārspīlētu, dramatizētu, nesamērīgu un cieņu pazemojošu".

Tāpat atzinumā apgalvots, ka "Baumanes paskaidrojumu neesamības dēļ nav iespējams noskaidrot patiesos apstākļus un apsvērumus". Pašvaldība norāda, ka šāds apgalvojums ir klaji nepatiess, jo tesībsargam tika nosūtīti visu Ogres novada Kultūras centra darbinieku, tajā skaitā Baumanes sniegtie paskaidrojumi.

Pašvaldība tiesībsargam pārmet, ka atzinumā viņš rekomendē turpmāk ievērot tiesību normas, tomēr atzinumā tā arī nav norādīta neviena tiesību norma, kas būtu pārkāpta. Pašvaldība skaidro, ka savā rīcībā ir vadījusies, vadās un arī turpmāk vadīsies tikai no tiesību aktos noteiktajām normām un principiem.

Rekomendējot ievērot labas pārvaldības praksi, tiesībsargs norādījis, ka Meldera gadījums būtu risināms tikai Ogres novada Kultūras centrā. Pašvaldība šim ieteikumam nevarot piekrist, ņemot vērā, ka šī gadījuma publicitāte bija sasniegusi līmeni, kurā tā skāra visa novada intereses. Pašvaldības ieskatā viens no labas pārvaldības prakses aspektiem ir arī operatīvas reaģēšanas spējas krīzes situācijās, kā arī nepastarpināta informācijas noskaidrošana.

Ogres novada pašvaldība novērtē tiesībsarga iesaisti jautājuma risināšanā ar mūziķi Melderi un lūdz tiesībsargam atkārtoti izvērtēt visus lietā iesniegtos pierādījumus un pārskatīt savus atzinumā minētos secinājumus, vērtējot pašvaldības un Ogres novada Kultūras centra darbības atbilstību labas pārvaldības principam.

Kā vēstīts, tiesībsargs Juris Jansons secinājis, ka Ogres novada pašvaldības un tās aģentūras "Ogres novada kultūras centrs" (ONKC) rīcība, "bez skaidras un motivētas argumentācijas" liedzot mūziķim dalību pilsētas svētkos, neatbilst labas pārvaldības principiem.

Jansons aģentūru LETA informēja, ka bija saņēmis kāda mūziķa atklātu vēstuli, kurā viņš sūdzējās par "pēkšņi liegtu iespēju" piedalīties iepriekš sarunātā koncertā Ogres pilsētas svētkos. Atbilstoši mūziķa sniegtajai informācijai, tas esot noticis saistībā ar viņa izteikumiem sociālajā medijā "Facebook" par Ogres novada pašvaldību.

Tiesībsargs bija lūdzis abas iesaistītās iestādes sniegt skaidrojumu par radušos situāciju, tomēr atbilde līdz šim saņemta tikai no ONKC, kas atteikuma iemeslu skaidro ar citas atbilstoša žanra programmas izvēli.

Tiesībsarga rīcībā ir ONKC darbinieces e-pasts mūziķim, kurā šāds atteikuma pamatojums nav bijis norādīts. Nav iesniegti arī pierādījumi, ka iestāde mūziķim līdz atklātās vēstules nosūtīšanas brīdim būtu sniegusi šādu skaidrojumu par atteikuma iemesliem. ONKC nav sniegusi informāciju tiesībsargam par darbinieces detalizētākiem paskaidrojumiem un motivāciju.

Nav pieņemami, ka mūziķis oficiālo atteikuma iemeslu uzzina tikai pēc vēršanās tiesību aizsardzības iestādēs, uzsvēra Jansons. Iestādes komunikācijai ar sabiedrību, tajā skaitā ar māksliniekiem, jābūt lietišķai un profesionālai. Izvēloties māksliniekus kultūras pasākumam vai atsakot tiem, sevišķi, ja dalība jau iepriekš bijusi apsolīta, jābalstās pasākuma nolikumā un objektīvos kritērijos, par situāciju vērtējumu sniedzis Jansons.

Viņš neizslēdz iespēju, ka mūziķa publiski paustais izteikums "Facebook" varēja tikt interpretēts "kā vietējai varai nelojāls", jo pēdējā laikā "salīdzinoši bieži" saņemtas sūdzības par Ogres novada pašvaldības vadītāja Egila Helmaņa (NA) īstenotās pārvaldības raksturu un stilu. Tiesībsargs pauda neizpratni, kāpēc mākslinieciskās daudzveidības aspekts bijis svarīgs tieši šoreiz, bet mazsvarīgs iepriekšējās sešas reizes, kad mūziķis varēja uzstāties koncertos.

Papildus tam neesot saprotams, kāpēc mūziķa pretenzija pret ONKC tika izskatīta Ogres novada pašvaldības domes 31.maija ārkārtas sēdē. Atbilstoši labas pārvaldības principiem šo jautājumu būtu vajadzējis risināt iestādes līmenī pušu dialogā starp mūziķi un ONKC vadību, sevišķi ņemot vērā to, ka mūziķis atklātajā vēstulē nav paudis pretenziju pret Ogres novada pašvaldību, uzskata Jansons.

Tiesībsargs aicinājis Ogres novada pašvaldību turpmāk "stingri ievērot" normatīvo aktu prasības par atbilžu sniegšanu pēc būtības pilnā apmērā un noteiktā termiņā, norādot, ka tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā, kad tas skar sabiedrības intereses, tās var izskatīt pašvaldības domes ārkārtas sēdē. Apstākļu noskaidrošanai, tiesībsarga ieskatā, būtu jāpieprasa un jāuzklausa paskaidrojumi arī no darbinieka vadības, lai izslēgtu iespējamību, ka darbinieks ir rīkojies pakļautības un paklausības apstākļos vai baiļu ietekmē.

Savukārt ONKC būtu jāpārskata un jāpilnveido iestādes komunikācijas kārtība kontekstā ar mākslinieku aicināšanu uz pilsētas publiskajiem pasākumiem, kritērijus mākslinieku dalībai šādos pasākumos, informācijas iepriekšēju saskaņošanu iestādes iekšienē pirms tās publiskas paušanas sabiedrībai. Par tiesībsarga rekomendāciju izpildi ONKC lūgts sniegt informāciju līdz šī gada 28.septembrim.

Latvijas Televīzija iepriekš vēstīja, ka Ogres pašvaldība atteikusi iepriekš sarunātu koncertu ar vijolnieka Raimonda Meldera piedalīšanos, atteikuma vēstulē kā iemeslu minot mūziķa iekļūšana pašvaldības vadības "melnajā sarakstā".

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.