Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija (LAPNA) aicina ziņot par putnu gripas ierobežojumu pārkāpumiem, aģentūru LETA informēja LAPNA pārstāvji.
LAPNA uzsver, ka putnu gripas vīruss skar ne tikai putnus, bet arī citu sugu dzīvniekus, un ar putnu gripu var saslimt jebkurš dzīvnieks, kas apēd mirušu putnu, tostarp arī kaķis vai suns.
Asociācijā aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un, izmantojot Valsts vides dienesta aplikāciju "Vides SOS", ziņot par mirušiem vai novārgušiem savvaļas putniem un mājputnu saimniecībām, kas pārkāpj noteiktās biodrošības prasības.
Saņemot informāciju, atbildīgo valsts pārvaldes iestāžu darbinieki došoties pārbaudē.
LAPNA atgādina, ka biodrošības prasības paredz, ka mājputni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, novēršot savvaļas ūdensputnu piekļuvi.
Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus ir aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības, kā arī aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.
Asociācijā uzsver, ka putnu gripa ir slimība, kuras dēļ ir jālikvidē viss ganāmpulks, tādēļ tā atstāj būtisku ekonomisku ietekmi uz jebkura izmēra saimniecību.
Jau ziņots, ka Zemkopības ministrija vienojās ar putnkopības nozari par nepieciešamību turpināt ievērot biodrošības prasības mājputnu turēšanas vietām, kamēr epidemioloģiskā situācija ar putnu gripas izplatību savvaļas putnu populācijā vairs neradīs riskus izplatīties slimībai mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs. Valdība grozījumus apstiprināja jūnija sākumā.
Pārtikas un veterinārā dienesta informācija liecina, ka kopumā 2023.gadā uz putnu gripu laboratoriski izmeklēti 183 savvaļas putnu paraugi, no tiem 78 ir apstiprināta putnu gripa.
Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.