FM: Eksporta kritums turpināsies arī nākamajos mēnešos

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Eksporta kritums turpināsies arī nākamajos mēnešos, prognozē Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

Ministrijā atgādina, ka atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem preču eksporta vērtība 2023.gada aprīlī veidoja 1,524 miljardus eiro, kas ir par 11,9% mazāk nekā pērn aprīli. Līdzvērtīgs preču eksporta kritums pēdējo reizi bija fiksēts pirms trim gadiem jeb Covid-19 pandēmijas sākumā.

Tāpat FM norāda, ka aprīlī preču eksporta vērtības kritums paātrinājās, salīdzinot ar martu, kad eksporta samazinājums gada izteiksmē veidoja 2,1%.

Vienlaikus šogad pirmajos četros mēnešos preču eksports samazinājās kopumā par 0,6% salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo periodu.

Preču eksporta samazinājumu aprīlī un turpmākajos mēnešos pamatā ietekmēs divi faktori, skaidro FM pārstāvji. Pirmkārt, tas ir izejvielu cenu samazinājums. Ja pagājušajā gadā izejvielu cenu pieaugums bija galvenais faktors straujajam preču eksporta kāpumam, tad šogad šim faktoram būs pazeminoša ietekme uz preču eksportu. Latvijas preču eksporta struktūrā dominējoša loma ir precēm ar zemu pievienoto vērtību, piemēram, koksnei un koka izstrādājumiem, neapstrādātai pārtikai, minerālproduktiem.

Augstākminēto preču cenas pasaules tirgos jau vairākus mēnešus samazinās, kas, no vienas puses, samazina patēriņa cenas gan Eiropā kopumā, gan Latvijā, bet, no otras puses, atstāj pazeminošu ietekmi arī uz eksporta vērtību, skaidro FM pārstāvji. Latvijas ražotāju eksporta cenu indekss uzrāda lejupslīdošu tendenci kopš pērnā gada maija, pieaugumam samazinoties no 25,3% līdz 2,2% šā gada martā.

Otrs faktors, kas negatīvi varētu ietekmēt Latvijas preču eksporta attīstību, ir vājais ārējais pieprasījums, norāda FM pārstāvji. Aktuālākās Eiropas Komisijas ekonomiskās prognozes, kas tika publicētas šā gada maija vidū, liecina, ka Eiropas Savienības (ES) ekonomikas pieaugums šogad varētu sasniegt 1%. Lai arī tas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējās Eiropas Komisijas prognozēs, tomēr tas ir būtiski zemāk nekā 3,5% ekonomikas izaugsme 2022.gadā.

FM pārstāvji uzsver, ka vājāka ekonomiskā izaugsme tiek prognozēta tieši lielākajiem Latvijas eksporta tirgiem - Lietuvai un Vācijai. Savukārt Igaunijā un Zviedrijā tiek prognozēta ekonomikas pieauguma tempu kritums. Tādējādi sagaidāms, ka šā gada pirmajā pusē preču eksporta vērtība mazināsies. Savukārt eksporta dinamika gada otrajā pusē būs atkarīga no ekonomiskās aktivitātes ES, ko ietekmēs gan inflācija, gan monetārā politika, gan arī ģeopolitiskie notikumi.

Lielāko negatīvo devumu eksporta kritumā aprīlī noteica koksnes un koka izstrādājumu eksporta samazinājums par 33,4% jeb 118 miljoniem eiro salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. FM ieskatā, negatīvi vērtējams, ka šīs grupas eksporta samazinājums ir visaptverošs un, izņemot Zviedriju un Somiju, samazinājums fiksēts uz visiem lielākajiem noieta tirgiem, piemēram, Apvienotā Karaliste, Igaunija, Lietuva, Polija, Nīderlande.

Būtisks eksporta kritums bija fiksēts minerālproduktu eksportā - kopumā par 43,2% jeb 89 miljoniem eiro, ko ietekmēja gāzes un naftas produktu reeksporta samazinājums attiecīgi par 75,5% un 33,8%, kā arī elektroenerģijas eksporta samazinājums uz ES dalībvalstīm par 13,4%. Eksporta kritums aprīlī bija fiksēts arī ķīmiskās rūpniecības ražojumiem, metāliem, papīra un kaučuka izstrādājumiem. Tomēr eksporta samazinājums šajās preču grupas bija būtiski mazāks nekā koksnei un minerālproduktiem.

Vienlaikus šogad aprīlī bija fiksēts straujš lauksaimniecības un pārtikas preču eksporta pieaugums - par 26,2% jeb 71,1 miljonu eiro, tādējādi nedaudz mazinot negatīvo efektu no citu preču grupu eksporta krituma. Lauksaimniecības un pārtikas preču eksportu veicināja alkoholisko dzērienu un graudaugu eksports.

Lai arī tas vērtējams pozitīvi, tomēr augstāku alkoholisko dzērienu eksportu lielā mērā ietekmē reeksporta pieaugums, skaidro FM pārstāvji. Savukārt graudaugu eksports atkarīgs no graudaugu ražas un laika apstākļiem. Tādējādi FM grūti prognozēt, vai šo preču eksports turpinās palielināties arī turpmāk.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais