"Būs nepieciešama ārkārtas palīdzība." Finansējumu pavasara salnu radīto zaudējumu segšanai Šmits sola meklēt ES līmenī

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Situācija ar pavasara salā un salnās cietušajiem augļukokiem un ogulājiem būs skaidrāka ap Jāņiem, piektdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS).

Ministrs atgādināja, ka Lauku atbalsta dienests (LAD) šobrīd apkopo zaudējumus, kā arī prognozēja, ka saprast situāciju varēs apmēram ap Jāņiem.

"Tā tiešām ir ārkārtas situācija, un tur būs nepieciešama ārkārtas palīdzība," teica Šmits.

Tāpat ministrs pauda, ka nauda būs jāmeklē gan Latvijā, gan arī Eiropas Savienības (ES) līmenī.

"Man nav naudas šobrīd kabatā, bet ir skaidrs, ka ir jāiet pēc naudas gan Latvijas, gan Eiropas līmenī. Neuzskatu, ka piena cenas kritums ir ārkārtas situācija, jo tās ir tirgus svārstības, bet šeit ir ārkārtas situācija. (..) Šis ir skaidrs gadījums, kur palīdzība ir loģiska, saprotama un vajadzīga," sacīja Šmits.

Jau vēstīts, ka augļkopjiem un ogu audzētājiem līdz 20.jūnijam ir iespēja pieteikt apsekošanai šā gada pavasara salā un salnās cietušos augļu un ogu dārzus. Lauku apsekošanu veiks Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).

Vienlaikus Lauku atbalsta dienestā (LAD) uzsver, ka šis ir pieteikums platību apsekošanai, nevis atbalsta saņemšanai.

Tāpat ziņots, ka pēc astoņu dienu ilgā sala maija sākumā visos Latvijas reģionos būtiski cieta augļu dārzi, tostarp Kurzemē visvairāk cieta ķirši, kuri lielākoties visi jau bija saziedējuši, Vidzemē apsala ķirši, plūmes, bumbieres, ābeles, bet Latgalē kādā ķiršu dārzā cieta 80% koku.

Augļkopju asociācija situāciju nozarē vērtēja kā katastrofālu.

Pēc Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) aplēsēm, maija salnas augļu un ogu dārziem visā Latvijā nodarījušas zaudējumus 10 miljonu eiro apmērā.

Svarīgākais