Dabasgāzes pārvades tarifu plāno palielināt par 39%!

© Dmitrijs Suļžics/f64

AS "Conexus Baltic grid" ("Conexus") iesniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) jaunu dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, kas ir par 39% augstāks nekā pašreiz, aģentūru LETA informēja "Conexus" pārstāvji.

Sagaidāms, ka uz dabasgāzes lietotāju kopējo rēķinu tas atstās ietekmi 0,5-1,1% robežās.

Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka iesniegtais tarifu projekts ir izstrādāts atbilstoši dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu aprēķināšanas metodikai, apkopojot visas tehnoloģiski un ekonomiski pamatotās izmaksas, lai nodrošinātu dabasgāzes pārvades sistēmas uzturēšanu, tās drošu, nepārtrauktu darbību, un kas nepieciešamas pārvades sistēmas pakalpojuma efektīvai sniegšanai.

Lai gan kopējās "Conexus" izmaksas ir mazinājušās, plānoto tarifu pieaugumu nosaka dabasgāzes patēriņa kritums. "Conexus" ir aprēķinājis maksu par izejas punkta Latvijas lietotāju apgādei izmantošanu 0,00267 eiro par kilovatstundu (kWh) apmērā. Salīdzinot ar spēkā esošo pārvades tarifu, tarifa vērtība pieaug par 0,00074 eiro par kWh jeb 39%.

Tarifa paredzamās izmaiņas minimāli ietekmēs dabasgāzes gala cenu dažādām lietotāju grupām. Piemēram, mājsaimniecībai, kas mēnesī patērē četrus kubikmetrus dabasgāzes, ikmēneša dabasgāzes rēķins augs par 0,04 eiro. Mājsaimniecībām, kas mēnesī patērē 250 kubikmetrus dabasgāzes, ikmēneša dabasgāzes rēķins pieaugs par 1% jeb 2,43 eiro. Tikmēr juridiskām personām tarifa palielinājums veidos ap 1,1% pieaugumu dabasgāzes ikmēneša rēķinā. Turklāt nākamajā gadā, krītot dabasgāzes cenai, tarifa pieauguma ietekmi galalietotājs sajutīs mazāk. Pēc tarifa izmaiņām dabasgāzes rēķins Latvijā juridiskām personām būs aptuveni vienā līmenī ar Lietuvu un zemāks nekā Igaunijā.

"Conexus" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss norāda, ka apstākļos, kad pārvades sistēmas uzturēšanas izmaksas nav atkarīgas no pārvadītās dabasgāzes apjoma, dabasgāzes patēriņa apjomam samazinoties, tarifa palielinājums ir neizbēgams.

Viņš skaidro, ka kopumā ir izdevies panākt, ka iesniegtais tarifu projekts uz dabasgāzes patērētāju gala rēķiniem atstās pēc iespējas mazāku ietekmi. To lielā mērā palīdz sabalansēt iepriekš veiktie modernizācijas darbi tajā skaitā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kā ietvaros izdevies būtiski samazināt materiālu un pakalpojumu cenu pieauguma ietekmi uz pārvades tarifu. Bariss norāda, ka, piemēram, sasniegtais izmaksu ietaupījums, ieviešot kompresijas izņemšanu no dabasgāzes krātuves, ļāva samazināt nepieciešamo gāzes rezervju izmaksas un šādi kompensēt inflācijas radīto citu izmaksu pieaugumu.

Vienlaikus Bariss uzsver, ka "Conexus" nemitīgi turpina ieguldīt gan ilgtermiņa investīciju projektos, gan dabasgāzes infrastruktūras objektu ikdienas uzturēšanā.

Plānots, ka, pirms tarifa apstiprināšanas, lietotāji varēs iepazīties, kā arī sniegt priekšlikumus un ieteikumus par tarifu projektu.

"Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kas veic krātuves infrastruktūras uzturēšanas un uzlabošanas pasākumus, realizē nepieciešamos ieguldījumus infrastruktūras attīstībā, uzrauga un kontrolē krātuves stabilitāti, kā arī atbild par krātuves jaudu rezervēšanu un pārdošanu. Tāpat "Conexus" atbild par vienotu tarifu piemērošanu par Latvijas gāzes pārvades sistēmas un krātuves izmantošanu.

"Conexus" lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% - pārējiem akcionāriem.

Svarīgākais