Pirmdiena, 22.aprīlis

redeem Armanda, Armands

arrow_right_alt Latvijā

Stradiņa slimnīca veidos virtuālo onkoloģijas centru

© F64

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) pievienosies Eiropas vienotajam vēža tīklam un sāks darbu pie virtuālā onkoloģijas centra izveides, informēja PSKUS Komunikācijas daļas Sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Mileiko.

Katru gadu maija beigās tiek atzīmēta Eiropas Pretvēža nedēļa, kuras ietvaros arī šogad tiek rīkoti dažādi pasākumi ar mērķi aktualizēt onkoloģisko slimību izplatību un veicināt veselības aprūpes iestādes, pacientu biedrības un citas iesaistītās puses turpināt dialogu par ārstniecības un aprūpes uzlabošanu un savstarpēju sadarbību.

Lai veicinātu Latvijas iedzīvotāju izpratni par diagnozi - audzējs, un sniegtu veselības aprūpes profesionāļiem iespēju iesaistīties datos balstītas pētniecības norisē, PSKUS vadība atbalstījusi priekšlikumu pievienoties Eiropas vienotajam vēža tīklam un sākt darbu pie virtuālā onkoloģijas centra izveides.

Šāda centra izveide ļaušot ārstniecības un aprūpes personālam pēc iespējas precīzāk sekot līdzi pacienta veselības stāvoklim un veikt nepieciešamās korekcijas ārstniecības procesā, atbilstoši jaunākajām starptautiskajām vadlīnijām onkoloģisko slimību ārstēšanā.

PSKUS valdes locekle Ilze Kreicberga uzsvēra, ka onkoloģisko saslimšanu ārstēšana ir viena no nozīmīgākajām un apjoma ziņā lielākajām ārstniecības iestāžu darbības jomām. Katru gadu PSKUS dažādās struktūrvienībās tiek ārstēti vairāk nekā 40 000 onkoloģisko pacientu un šis skaits turpina pieaugt.

"Mūsdienu izpratnē onkoloģiska saslimšana ir hroniska saslimšana, kuras gaitu un iznākumu lielā mērā nosaka ne tikai konkrētā onkoloģiskā procesa īpašības, bet arī diagnozes uzstādīšanas savlaicīgums, ārstēšanas procesa organizācija un pacienta līdzestība. Šodienas ārstēšanas iespējas ļauj onkoloģiskiem pacientiem ne tikai ilgstoši dzīvot, bet arī saglabāt labu dzīves kvalitāti gan ārstēšanas procesa gaitā, gan arī pēc tā pabeigšanas," norādīja Keicberga.

Viņa piebilda, ka, lai to sasniegtu mums ir ne tikai jābūt modernām tehnoloģijām un medikamentiem, bet visai sabiedrībai ir jābūt labi informētai par šiem jautājumiem un jāiesaistās to risināšanā.

Šogad Eiropas Pretvēža nedēļā galvenais uzsvars tiek likts uz tādām tēmām kā vēža savlaicīga diagnostika, ārstniecības pieejamība onkoloģiskiem pacientiem un pētniecības nozīme onkoloģijas jomā. Īpašu uzmanību plānots veltīt arī digitālās veselības un aprūpes risinājumiem onkoloģijas jomā.

Kā norādīts Eiropas Savienības finansētā projekta "eCAN: Strengtening eHealth for Cancer Prevention and Care" mājaslapā - veselības aprūpes datu digitalizācija un pieejamo analītisko rīku efektīvs pielietojums sniedz neatsveramu ieguldījumu jaunu, inovatīvu un personalizētu metožu atklāšanā un attīstībā onkoloģijas jomā.