Latvijā šobrīd darbojas 3148 ārzonu īpašniekiem piederoši uzņēmumi

© pexels.com

Latvijā reģistrēti 4982 uzņēmumi, kuros vismaz 20% daļu pieder īpašniekiem no valstīm, kuras Latvija un Eiropas Savienība atzinusi par ārzonām vai kuras neatbilst starptautiski apstiprinātiem nodokļu caurskatāmības un informācijas apmaiņas standartiem, vienlaikus, starp šiem uzņēmumiem 3148 ir tādi, kuros daļas 100% apmērā pieder ārzonu īpašniekiem, liecina atvērto datu platformas "Okredo" maijā apkopotā informācija.

Kopš pērnā gada ārzonu sarakstā iekļauta arī Krievija - uzņēmumos, kuros vismaz 20% daļu pieder ārzonas akcionāriem, visvairāk šādu akcionāru ir tieši no Krievijas - 70,36% gadījumu, kam seko Kipra (7,55%) un Izraēla (6,3%).

Starp populārākajām jomām, kurās darbojas ārzonu akcionāriem piederošie uzņēmumi, ir vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (16,84%), nekustamais īpašums (9,19%), kā arī profesionālā, zinātniskā un tehniskā darbība (6,02%).

Vēl 35,75% kā darbības pamatveidu norādījuši jomu, kas neiekļaujas NACE saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas kategorijās. Uzņēmumiem, kuros vairāk nekā 20% daļu pieder ārzonu akcionāriem, īpašnieki ir arī no tādām eksotiskām vietām kā Virdžīnu salas (26 Latvijā reģistrēti uzņēmumi), Apvienotie Arābu Emirāti (13), Beliza (10), Panama (deviņi) un Bermudu salas (četri).

"Okredo" vadītāja Gerda Jurkoniene norāda, ka uzņēmumiem ir svarīgi pievērst uzmanību, kas ir akcionāri uzņēmumos, ar ko viņi sadarbojas - gan tāpēc, ka pastāv pastiprināts dažādu sankciju risks pret šiem uzņēmumiem un to īpašniekiem, gan tāpēc, ka ārzonu teritorijas nereti kalpo par vietu dažādām naudas atmazgāšanas operācijām.

Jurkoniene skaidro, ka saskaņotas jurisdikcijas valstis dalās savā starpā ar datiem, apmainās ar nodokļu informāciju, tādējādi līdz minimumam tiek samazināta iespēja kādu iemeslu dēļ slēpt patiesā labuma guvējus un uzņēmumu finanšu plūsmas. Zinot savu partneru kapitāla izcelsmi, uzņēmumi var precīzāk novērtēt savus riskus un nebaidīties, ka partnera vai pat viņu pašu līdzekļi var tikt negaidīti iesaldēti par sankciju vai nodokļu režīma pārkāpumiem.

"Okredo" apkopotā informācija liecina, ka daļai ārzonu akcionāriem piederošo uzņēmumu pēdējo gadu laikā izdevies sasniegt vairāku desmitu miljonu apgrozījumu un miljoniem eiro lielu peļņu, neskatoties uz to, ka strādā līdz pieciem darbiniekiem. Analizējot uzņēmumus, kas deklarējuši apgrozījumu 2021.gadā un kuros vismaz 20% daļu pieder ārvalstniekam no ārzonām, 375 uzņēmumu apgrozījums pārsniedz miljonu eiro, taču uzņēmums vai nu nenorāda darbinieku skaitu vai tajā oficiāli strādā līdz pieciem darbiniekiem.

Jurkoniene norāda, ka uzņēmumiem, kas sadarbojas ar ārvalstu kapitāla uzņēmumiem, īpaši vērts pievērst uzmanību tiem partneriem, kuros darbinieku skaits ir īpaši mazs un apgrozījums - liels. Riska signāli šādu uzņēmumu vidū ir arī neiesniegti finanšu pārskati un neesoši dati par tajos nodarbināto cilvēku skaitu. Turklāt jāņem vērā, ka pēc preču iegādes ar starpnieku iesaisti risks dažādu sankciju, piemēram iesaldēts avansa maksājums vai bankas konti, var rasties arī gala pārdevējam.

Atvērto datu platforma "Okredo", kas darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, nodrošina aktuālos datus no uzņēmumu reģistriem, nodokļu administrēšanas un darba institūcijām, tiesu administrācijām, kā arī vienkopus piedāvā pārskatīt uzņēmumu finanšu pārskatus un citus noderīgus biznesa datus. Vienlaikus "Okredo" darbojas arī kā kredītriska novērtēšanas instruments un piedāvā kredītriska reitingus, datu monitoringa pakalpojumus.

Kompānija reģistrēta 2021.gadā, un tās pamatkapitāls ir viens eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas vienīgā īpašniece ir Lietuvas pilsone Daļa Mažeikaite.