Apkures sezona noslēdzas ar tarifu samazinājumiem; vietām tarifi arī pieaug

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Šajā, 2022./2023.gada, apkures sezonā siltumenerģijas tarifi Latvijas apdzīvotās vietās ir mainījušies dinamiski. Apkures sezonai noslēdzoties, joprojām dažādās apdzīvotās vietās siltumenerģijas tarifi ir atšķirīgi. Tur, kur siltumenerģiju ražo, izmantojot dabasgāzi, tarifi ir augstāki, salīdzinot ar tām apdzīvotām vietām, kur ražošanā izmanto šķeldu vai granulas. Apkures sezonas tendences skaidro Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

"Ņemot vērā straujās kurināmā resursu cenu svārstības tirgū, tarifu izmaiņas šajā apkures sezonā bijušas jo īpaši dinamiskas. Tarifu pieaugumi bija vērojami, sākoties apkures sezonai un arī turpmākos mēnešus. Ar š.g. janvāri, kad dabasgāzes un šķeldas cenas tirgū sāka pamazām kristies, daļai komersantu siltumenerģijas tarifi samazinājās. Attiecīgi š.g. gan februārī, gan turpmākajos mēnešos līdz pat apkures sezonas beigām siltumenerģijas tarifu kritums bija vērojams jau vairākās apdzīvotās vietās, dažviet tiem mainoties vairākkārtīgi," stāsta SPRK vadītāja Alda Ozola.

Noslēdzoties š.g. apkures sezonai, siltumenerģijas tarifi ir samazinājušies 42% apdzīvoto vietu, savukārt 28% teritoriju tie ir augstāki, bet palikuši nemainīgi - 30% apdzīvoto vietu, salīdzinot ar pagājušā gada apkures sezonas sākumu. Lielākie siltumenerģijas tarifu samazinājumi bijuši Ikšķilē, Dobelē, Daugavpilī, Lielvārdē u.c.

Lai arī kopš š.g. janvāra kurināmā cenas tirgū samazinās, pozitīvo ietekmi uz daļu no komersantiem tas neatstāj. Tie ir komersanti, kuriem ilgāku laiku tarifi nav bijuši pārskatīti un līdz ar jaunu kurināmā piegāžu līgumu noslēgšanu tarifi apkures sezonas laikā pieauguši, jo iepriekš tarifā ietvertā kurināmā cena bija būtiski zemāka par jaunajā līgumā noteikto. Ir arī tāda daļa komersantu, kam SPRK apkures sezonas laikā turpināja veikt pilno tarifu projektu izskatīšanu, kas ietver visu izmaksu vērtēšanu. Proti, ne vien kurināmā izmaksu, bet arī nolietojuma, remontdarbu izmaksu vērtēšanu, nodotā siltumenerģijas apjoma izmaiņas u.c., kas rezultējies tarifa pieaugumā.

"Lai arī apkures sezona ir noslēgusies, komersanti turpina pārskatīt siltumenerģijas tarifus arī vasaras mēnešos. Siltumenerģijas tarifi turpinās sarukt, īpaši tiem, kuriem noslēgti īstermiņa kurināmā piegādes līgumi vai līgumi par mainīgu kurināmā resursu cenu. Jāatzīmē, ka komersantu vidū šobrīd - pie sarukušām resursu cenām novērojam tendenci slēgt ilgāka termiņa kurināmā resursu piegādes līgumus, nodrošinot stabilas un drošas piegādes tuvākajiem mēnešiem vai gaidāmajai apkures sezonai," stāsta A. Ozola.

Kopumā maijā, salīdzinot ar aprīli, tarifi ir zemāki vairāk nekā 15 apdzīvotās Latvijas teritorijās. Šobrīd viszemākie siltumenerģijas tarifi ir Krāslavā, Preiļos, Vecstropu, Lociku, Naujenes, Kalkūnes ciemos. Šajā apdzīvotajās vietās tarifi nav pārskatīti jau vairākus gadus, tāpēc arī tie ir zemāki, salīdzinot ar citviet esošajiem. Savukārt augstākie tarifi š.g. maijā ir Ķekavā, Saulkrastos un Rēzeknē. Ķekavā un Rēzeknē ar š.g. 1.jūniju tarifs samazināsies, Ķekavā - no 208,59 EUR/MWh uz 94,06 EUR/MWh, bet Rēzeknē - no 214,43 EUR/MWh uz 120,47 EUR/MWh.