Putnu gripa konstatēta sudrabkaijai Lapmežciemā

© Oksana Džadana/F64

Lapmežciemā atrastai mirušai sudrabkaijai konstatēta putnu gripa, aģentūru LETA informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD atgādina, ka līdz maija beigām mājputni ir jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus ir aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības, kā arī aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.

Jau ziņots, ka Latvijā līdz šim ir konstatēti četri putnu gripas gadījumi savvaļas putniem - Daugavpilī, Krāslavā, Cēsu novadā un Madonā.

Vienlaikus PVD turpina saņemt ziņojumus no citām vietām Latvijā, kurās pamanīti miruši savvaļas putni, tiek ņemti paraugi un sūtīti laboratoriskajiem izmeklējumiem.

Iedzīvotājiem par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši ūdensputniem, jāziņo uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Vienlaikus valdība otrdien pieņēma Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus, ka paredz mājputnu saimniecībām pastiprinātas biodrošības prasības pagarināt līdz 31.maijam. Grozījumi stāsies spēkā trešdien, 17.maijā.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums 2022.gadā.

Svarīgākais