Noslēgusies pirmā brīvprātīgā pieteikšanās VAD; cik daudz cilvēku pieteikušies dienestam?

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Pirmdien noslēdzoties pieteikumu iesniegšanai uz pirmo valsts aizsardzības dienesta (VAD) brīvprātīgo iesaukumu, dienestam ir pieteikušies 488 Latvijas pilsoņi. 

No pieteikumu iesniedzējiem 11 ir sievietes, savukārt seši - ārvalstīs dzīvojoši Latvijas pilsoņi, informē Aizsardzības ministrija.

Lai gan sākotnēji valsts aizsardzības dienestā uz brīvprātības pamata bija plānots iesaukt 300 jauniešus, gadījumā, ja atlasi izturēs vairāk nekā 300 jaunieši, Nacionālie bruņotie spēki nodrošinās dienesta iespējas visiem. Atsevišķas amatpersonas gan ir izteikušās, ka uzņemšanas spēju limits esot ap 400 jauniesaucamie.

Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiks konstatēti šķēršļi dienestam, dienesta pretendentiem būs nepieciešams veikt veselības pārbaudes. Veselības stāvokļa medicīnisko pārbaudi veiks Nacionālo bruņoto spēku Medicīnas nodrošinājuma centrā.

"Man ir patiess gandarījums par saņemto pieteikumu skaitu dienestam valsts aizsardzības dienestā, kas būtiski pārsniedzis sākotnēji plānoto. Latvijas pilsoņu paustā vēlme uzsākt dienestu šī gada vasarā ir skaidrs apliecinājums, ka Latvijas sabiedrība apzinās - valsts aizsardzība ir visas sabiedrības atbildība," uzsvērusi aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA).

Jau ziņots, ka 5.aprīlī Saeima pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot pienākumu dienēt VAD katram Latvijas pilsonim - vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka VAD brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones, sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu sāks šī gada 1.jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024.gada 1.janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks.

Svarīgākais