Aptauja: kurā vecumā cilvēki visbiežāk pieņem lēmumu mainīt darbu?

© unsplash.com

23% darba ņēmēju vecumā no 30 līdz 39 gadiem šī gada laikā plāno mainīt darbu, liecina SmartHR aptauja. Vidēji Latvijā šāda iecere ir katram sestajam jeb 16% iedzīvotāju. Aptaujas dati norāda uz vēl vienu tendenci - katrs trešais respondents, kurš plāno pārmaiņas karjerā, esošajā darba vietā strādā līdz 2 gadiem.

"Gatavojoties SmartHR pasākumam par darbinieku noturēšanu un iesaisti, nolēmām "nomērīt temperatūru" Latvijas darba tirgū un noskaidrot, cik darba ņēmēju šogad plāno mainīt darbu. Aptauju veicām sadarbībā ar Norstat aprīļa sākumā, aptaujājot 777 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kuri šobrīd ir darba attiecībās," stāsta SmartHR vadītājs Juris Zalāns.

16% respondentu uz jautājumu "Vai jūs šogad plānojat mainīt darbu?" atbildēja "jā" un "drīzāk jā", savukārt 76% atbildēja "nē" un "drīzāk nē", vēl 8% nevarēja sniegt precīzu atbildi.

Analizējot dziļāk respondentus, kuri plāno mainīt darbu, tika novērotas divas tendences: visbiežāk lēmumu par darba maiņu pieņem cilvēki vecumā no 30 līdz 39 gadiem. No darba stāža perspektīvas, 30% no tiem, kas ir gatavs pārmaiņām karjerā, esošajā darba vietā strādā līdz 2 gadiem.

"30-39 gadu vecumā cilvēks jau ir uzkrājis zināmu pieredzi un ir gatavs spert nākamo soli savā karjerā, augt profesionāli un uzlabot arī savu finanšu labklājību. Ja darba devējs vēlas noturēt šos darbiniekus, ir jāpiedāvā iespēja attīstīties uzņēmuma ietvaros. Vairāki pētījumi rāda, ka izaugsmes iespēju trūkums ir viens no biežākiem iemesliem, kāpēc cilvēki meklē citu darbu. Un, es domāju, ka šai vecuma grupai tas ir īpaši raksturīgi," stāsta SmartHR vadītājs.

Karjeras koučs un darba meklētāju konsultante Vineta Bērziņa arī skaidro šo tendenci caur paaudžu prizmu: "Šī vecuma grupa ir Y paaudze jeb mileniāļi, un viņiem ir svarīga brīvība. Tāpat viņi ir karjeristi, daudz strādā un mācās, un, ja darbā neiegūst elastību un karjeras izaugsmi, maina darba vietu. Šī paaudze šobrīd strauji kāpj pa karjeras kāpnēm un labprāt pieņem pievilcīgus un izaicinošus darba piedāvājumus. Viņi arī biežāk nāk pie manis uz konsultācijām, jo vēlas atbalstu laba, augsti apmaksāta darba atrašanā."

Paaudžu īpatnības ir iemesls arī tam, ka darbinieki nepaliek ilgi vienā darba vietā, saka V. Bērziņa. Z un Y paaudzēm darbā ir svarīga atgriezeniskā saite, ātra izaugsme. Ja organizācija nespēj nodrošināt vajadzīgo, tad darbinieks diezgan ātri maina darba vietu, kas arī ir vidēji 1-3 gadi. Tāpat jāņem vērā, ka Z paaudze karjeru vairs neveido vienā nozarē vai profesijā, viņiem nav tikai viens darbs."

Svarīgākais