Pilnveidoti kadastrālās vērtēšanas noteikumi

Ministru kabinets 8.februārī pieņēmis grozījumus divos noteikumos, kas būtiski skar nekustamā īpašuma kadastrālās vērtēšanas jomu.

Grozījumi Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācijā un nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšanas un maiņas kārtībā ir nozīmīgi neapgūtu zemes gabalu īpašniekiem, jo paredz ieviest jaunu nekustamā īpašuma lietošanas mērķi - neapgūta apbūves zeme.

Neapgūta apbūves zeme ir zeme, kurai ir piešķirts apbūves statuss, bet dabā nav izbūvēta infrastruktūra - piebraucamais ceļš, kā arī nav iespējams elektrības pieslēgums bez transformatora apakšstacijas izbūves.

Šādu apbūves zemju īpašnieki var vērsties savās pašvaldībās ar iesniegumiem izvērtēt iepriekšminētās infrastruktūras esamību un tās neesamības gadījumā lūgt noteikt neapbūvētas zemes lietošanas mērķi. Šāda nekustamā īpašuma lietošanas mērķa gadījumā pēc tā reģistrācijas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā apbūves zemes bāzes vērtība tiks samazināta par 50%.

VZD uzskata, ka jaunā lietošanas mērķa ieviešana novērsīs pašreiz aktuālo problēmu, kad gan apgūti, gan neapgūti zemes gabali kadastrāli tiek novērtēti vienādi, kā arī tuvinās neapgūtas apbūves zemes kadastrālo vērtības to reālajai tirgus vērtībai.

Valdība pieņēma grozījumus arī Kadastrālās vērtēšanas noteikumos, paredzot būtiskus pilnveidojumus mājokļu – dzīvojamo ēku un dzīvokļu kadastrālas vērtības aprēķinā.

Attiecībā uz dzīvojamām mājām, šie noteikumi būtiski pilnveido ēkas kadastrālās vērtības aprēķinu, proti, ar attiecīgu vērtību samazinošu koeficientu palīdzību detalizētāk tiks izvērtētas funkcionāli dažādas ēkas iekštelpas un ārtelpas, kā arī pagrabtelpas un ēkas kopējais labiekārtojuma līmenis.

Piemēram, kadastrāli vērtējot savrupmāju pagraba un garāžas telpas, kā arī elektrības neesamības gadījumā tiks pielietots vērtību samazinošais koeficients 0,6, bet, ja ēkai nav kanalizācijas – koeficients 0,8, savukārt, terasēm un balkoniem – koeficients 0,3.

Kadastrāli vērtējot dzīvokļus, šie noteikumi paredz sīkāk izvērtēt labiekārtojuma līmeni, atrašanās stāvu, kā arī platības sadalījumu iekštelpās un ārtelpās.

Piemēram, dzīvokļiem bez kanalizācijas un sanitārā mezgla tiks pielietots samazinošais koeficients 0,6, bet ja dzīvoklim ir viens no šiem labiekārtotiem - vērtības aprēķinā tiks pielietots koeficients 0,8.

Kadastrālā vērtība ar koeficienta 0,6 palīdzību, tiks samazināta dzīvokļiem ēku pagrabstāvos un, pielietojot koeficientu 0,9 - dzīvokļiem ēku pirmajos stāvos. Savukārt, koka mājās esošo telpu kadastrālajām vērtībām tiks pielietots samazinošais koeficients 0,8.

Pieņemtie noteikumi kadastrālās vērtēšanas vajadzībām stāsies spēkā ar 2012. gada 1. janvāri. VZD šajā datumā veiks visu Kadastrā reģistrēto īpašumu kadastrālās vērtības pārrēķinu. Savukārt, pašvaldības VZD aprēķinātās kadastrālās vērtības izmantos 2012.gada nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam.

Tā kā kadastrālās vērtības nosaka, balstoties uz Kadastrā reģistrētiem datiem, un īpašumu papildus apsekošana dabā nav paredzēta, šie noteikumi paredz arī termiņu - 2012.gada 1.jūniju, līdz kuram īpašnieki var ierosināt precizēt savu ēku un dzīvokļu kadastrālo vērtību ietekmējošos datus Kadastrā attiecībā uz dokumentāli pierādāmām vēsturiskajām pārbūvēm, kā arī labiekārtojuma līmeni un telpu nosaukumiem, pamatojoties uz aktiem par būves pieņemšanu ekspluatācijā vai būvniecību pārraugošās pašvaldības institūcijas apliecinātiem dokumentiem.

Lai VZD noteiktās kadastrālās vērtības būtu korektas un īpašnieki izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, saņemot pašvaldību sūtītos nodokļu paziņojumus, VZD aicina visus īpašniekus sekot līdzi savu īpašumu datiem Kadastrā, kā arī nepieciešamības gadījumā ierosināt to precizēšanu.

Kopš 2010. gada portālā www.latvija.lv ir izveidots bezmaksas pakalpojums „Mani dati kadastrā”, kur ikviens īpašnieks var iepazīties ar savu īpašumu kadastra datiem un neprecizitāšu gadījumā nosūtīt kļūdu ziņojumu VZD.

Šo pakalpojumu 2010. gada laikā jau ir izmantojuši aptuveni 12 000 īpašnieki, no tiem 0,66% ir vērsušais VZD ar kļūdu ziņojumiem un lūgumu konsultēt par savu īpašumu datu aktualizācijas procedūrām.

Grozījumus izstrādājuši Tieslietu ministrijas un Valsts zemes dienesta (VZD) speciālisti.

Svarīgākais