Bērnu slimnīca spriež, ko darīt tālāk: strādāt ar zaudējumiem vai ierobežot pakalpojumus

© Romāns Kokšarovs/f64

Ar pašlaik budžetā piešķirtajiem līdzekļiem nepietiks, lai 2023.gadā nosegtu visas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) vajadzības, kas saistītas ar ārstniecību un aprūpi, aģentūrai LETA pavēstīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Viņš norādīja, ka slimnīcai šo gadu nāksies vai nu plānot tā, ka finanšu gads tiks noslēgts ar zaudējumiem, vai arī limitēt sniegto valsts apmaksāto pakalpojumu daudzumu. Tā kā par bērniem sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta, pacientiem nav jāveic līdzmaksājums, BKUS netiek izskatīts scenārijs par līdzmaksājuma apjoma celšanu vai maksas pakalpojumu paplašināšanu, ko apsver citās Latvijas slimnīcās. Pieejamībai ārstniecības pakalpojumiem jāizriet no pacienta vajadzībām, nevis ģimenes maksātspējas, uzsvēra Ābols.

Šobrīd lēmums, kā rīkoties līdz gada beigām, nav pieņemts, jo vēl joprojām nav skaidrības, cik lieli valsts budžeta līdzekļi tiks piešķirti BKUS 2023.gadā. Precizēts budžeta apjoms tiek solīts tikai pēc Lieldienu brīvdienām, tāpēc šobrīd detalizēti spriest par tā izmantošanu ir pāragri, sacīja Ābols.

Pēc viņa paustā, ar pašlaik piešķirtajiem līdzekļiem nepietiks, lai 2023.gadā nosegtu visas BKUS vajadzības, kas saistītas ar ārstniecību un aprūpi. Ierobežotie līdzekļi, ar kuriem nākas un nāksies iztikt šajā gadā, var nodarīt kaitējumu bērnu veselības aprūpei ilgtermiņā. Jau šobrīd slimnīcā pauž bažas par bērnu veselības aprūpes speciālistu aizplūšanu no valsts slimnīcas uz privāto sektoru, kur ir iespēja saņemt konkurētspējīgu atalgojumu, sniedzot maksas pakalpojumus.

Turklāt veselības aprūpē kopumā arvien skaudrāk ir jūtams speciālistu trūkums, atzina Ābols, norādot, ka valsts slimnīcās trūkst speciālistu, kas veic radioloģiskos izmeklējumus - gan ārsti, gan asistenti izvēlas strādāt privātās medicīnas iestādēs. BKUS īpaši jūtams jauno ārstu trūkums, jo studējošie reti izvēlas ar bērnu veselības aprūpi saistītās specialitātes.

"Tāpēc sāpīgs zaudējums ir katrs pediatrs, kurš nolemj turpmāk strādāt kādā no reģionālajām slimnīcām vai privātā veselības aprūpes iestādē. Tāpat slimnīcā jūtams, ka trūkst bērnu ginekologu un oftatmologu. Ja no Bērnu slimnīcas uz privāto sektoru šogad aiziet vēl vairāki speciālisti, tas jau tuvākajā laikā var radīt situāciju, ka rindas pie speciālistiem uz konsultācijām un izmeklējumiem kļūst vēl garākas. Līdz ar to cietīs bērnu veselība, jo rindu pagarināšanās nesīs līdzi risku, ka ārstēšana tiks uzsākta novēloti," sacīja Ābols.

Kā vēstīts, atlikušajiem gada deviņiem mēnešiem slimnīcām trūkst 78 miljonu eiro valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanai pacientiem, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Kalējs uzskata, ka Finanšu ministrijai ir jāgatavo informatīvais ziņojums valdībai, lai varētu esošajai situācijai rast risinājumu. Ja papildu finansējums netiks piešķirts, tad septembrī slimnīcas būs spiestas pārtraukt valsts apmaksātu pacientu plānveida ārstēšanu un pacientiem par pakalpojumiem būs jāmaksā pašiem, biedēja Kalējs.

Latvijā

Biedrība "Tavi draugi" jau trešo gadu uzsāk labdarības akciju "Ziemassvētku ekspresis Latvija – Ukraina", aicinot Latvijas iedzīvotājus līdz decembra nogalei kļūt par rūķiem un sagādāt Ziemassvētku dāvanas bērniem Ukrainā. Šogad ir saņemtas 236 vēstules Ziemassvētku vecītim no bērniem Hmeļnickas krīzes centrā un Novabikovkas vidusskolā.