Pirmdiena, 20.maijs

redeem Salvis, Selva, Venta

arrow_right_alt Latvijā

NATO Baltijas valstu gaisa telpu turpmāk uzraudzīs Portugāle un Rumānija

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju Lietuvā ceturtdien ar astoņiem iznīcinātājiem pārņem Portugāle un Rumānija. 

Misijas kontingenta maiņas ceremonija notiek Lietuvas Gaisa spēku bāzē Šauļos, informēja Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Polijas un Francijas karavīrus nomaina Portugāles un Rumānijas kontingents, kas Baltijas valstu gaisa telpā turpmāk patrulēs ar astoņiem iznīcinātājiem "F-16".

Tā ir sestā reize, kad Portugāles Gaisa spēki piedalās NATO patrulēšanas misijā Baltijas valstu gaisa telpā. Rumānija par Baltijas valstu gaisa telpas drošību gādā otro reizi.

Polijas kontingents misijā piedalījās ar četriem iznīcinātājiem "F-16". Misijā bija ap 150 poļu karavīru, kuru vidū bija piloti, tehniskie darbinieki, mediķi, atbalsta personāls, sakaru un citi speciālisti.

Francijas gaisa spēki uz Lietuvu pirmo reizi bija nosūtījuši četrus iznīcinātājus "Rafale" un apmēram simt karavīru, kas misijā atbalstīja Polijas kontingentu.

NATO dalībvalstis Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpas patrulēšanu rotācijas kārtībā veic no 2004.gada marta, kad Baltijas valstis tika uzņemtas aliansē. Kopš 2004.gada patrulēšana notiek no Šauļu aviobāzes Lietuvā, bet kopš 2014.gada atbalsta misija tiek veikta arī no Emari bāzes Igaunijā.

Krievijai turpinot karu Ukrainā, Baltijas valstīs izvietotie sabiedroto iznīcinātāji ne tikai reaģē uz Krievijas militāro lidaparātu nelikumīgu ielidošanu Baltijas valstu gaisa telpā, bet arī patrulē gaisa telpā Krievijas un Baltkrievijas robežas tuvumā.

Reaģējot uz Krievijas visaptverošo iebrukumu Ukrainā NATO kopš marta ir pastiprinājusi gaisa telpas aizsardzību, palielinājusi karavīru un iznīcinātāju skaitu.