Pelšs: Mūsu reģiona drošība ir atkarīga no Krievijas kara Ukrainā iznākuma

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Mūsu reģiona drošība ir atkarīga no Krievijas kara Ukrainā iznākuma, uzsvēra Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretārs Andris Pelšs, kurš 29.martā uzņēma Baltijas valstu un Ziemeļvalstu Ārlietu ministriju valsts sekretārus ikgadējā sanāksmē Rīgā, ko šogad rīko Latvija saistībā ar koordinējošo lomu NB8 sadarbības formātā.

Kā informē ĀM, atbilstoši Latvijas izvirzītajām prioritātēm NB8 formātā sanāksme tika veltīta reģionālās drošības jautājumiem. Svarīgi diskusiju temati bija atbalsts Ukrainai, Krievijas saukšana pie atbildības, NATO aktualitātes, kā arī NB8 loma noteikumos balstītas starptautiskās kārtības sekmēšanā.

Sanāksmi vadīja valsts sekretārs Pelšs, kurš uzsvēra, ka ir nenogurstoši jāturpina atbalsts Ukrainai, īpaši militārais un finansiālais. Tāpat ir jāuztur spiediens pret Krieviju, gan pieņemot jaunas sankcijas, gan novēršot esošo sankciju apiešanas mēģinājumus.

Valsts sekretārs aicināja partnerus turpināt darbu starptautiska mehānisma agresijas nozieguma iztiesāšanai jeb īpašā tribunāla izveidē. Ir nepieciešams panākt Krievijas atbildību par agresijas noziegumu, ko tā veikusi pret Ukrainu.

"NB8 valstīm kā līdzīgi domājošām arī turpmāk jāsniedz ieguldījums noteikumos balstītas starptautiskās kārtības stiprināšanā, īpaši uzsverama ir NB8 valstu aktīvā sadarbība ANO Cilvēktiesību padomē," norādīja Pelšs.

Sanāksmes laikā NB8 valsts sekretāri apmeklēja Ādažu militāro bāzi, kā arī novēroja starptautisko militāro mācību "Crystal Arrow 2023" jeb "Kristāla Bulta 2023" norisi, ko organizē Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un kas Latvijā norisinās no 20.martam līdz 31.martam.

Mācību mērķis ir pilnveidot NATO valstu bruņoto spēku vienību savstarpējo sadarbību, integrēt kaujas atbalsta un nodrošinājuma elementus manevra vienību atbalstam, plānot un izpildīt uzbrukuma un aizsardzības operācijas, kā arī sertificēt NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu.

NB8 formātā ietilpst Dānija, Igaunija, Islande, Latvija, Lietuva, Norvēģija, Somija un Zviedrija. Latvijas 2023.gada NB8 sadarbības virsmērķis ir "Nākotnes drošības vides veidošana" un par prioritātēm izvirzītas noteikumos balstītas starptautiskās kārtības stiprināšana, militārās drošības un atturēšanas spēju stiprināšana un noturības stiprināšana.

Latvijā

Latvijā 46,9% autoīpašnieku pēdējo 20 gadu laikā nav izraisījuši nevienu ceļu satiksmes negadījumu, informēja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) pārstāvji, balstoties uz biroja apkopoto statistiku par 574 076 fiziskām personām.

Svarīgākais