Otrdiena, 6.jūnijs

redeem Ardis, Ingrīda

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Levits lūdzis veikt Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju

© Ģirts Ozoliņš/F64

Valsts prezidents Egils Levits vērsies Valsts kontrolē, lai veiktu Aizsardzības ministrijas (AM) un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra vadītāja Justīne Deičamne.

Pēc Nacionālās drošības padomes (NDP) sēdes Levits vērsa uzmanību uz to, ka šī gada vairākās sēdēs NDP ir izskatījusi jautājumu saistībā ar iepirkumu par centralizēto pārtikas piegādi NBS vajadzībām.

Uzklausot un izvērtējot AM, NBS, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Militārās izlūkošanas un drošības dienesta un prokuratūras vadības ziņojumus, NDP ir nonākusi pie secinājuma, ka šis līgums neatbilst NBS pasūtījumam, kā arī šādu līgumu slēgšanas kritērijiem.

Pēc Levita paustā, iepirkuma plānošanas, īstenošanas un kontroles gaita norāda gan uz individuālām kļūdām un normatīvo aktu pārkāpumiem, gan uz sistēmiskām nepilnībām. Valsts prezidents uzsvēra, ka apstākļos, kad Eiropā notiek karš un Latvijas aizsardzībai un drošībai jābūt starp visaugstākajām prioritātēm, šāda situācija ir nepieņemama.

Prezidents akcentēja, ka NDP pauda atbalstu aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces (NA) un AM līdz šim paveiktajam, izmeklējot šo gadījumu un veicot pasākumus, lai novērstu sistēmiskas kļūdas AM padotības iestāžu un NBS iepirkumos un apgādē. Levits pauda, ka NDP sagaida ātru un efektīvu tiesībaizsardzības iestāžu darbu, lai noskaidrotu un sauktu pie atbildības amatpersonas, kuras ir pieļāvušas likumpārkāpumus.

"Latvijas tauta var paļauties uz saviem karavīriem un zemessargiem. Viņu profesionalitāte un patriotisms ir augstā līmenī. Atsevišķu personu nolaidība vai godaprāta trūkums nedrīkst mest ēnu uz visiem bruņotajiem spēkiem. Laikā, kad tiek palielināts aizsardzības budžets un stiprinātas NBS kaujasspējas, ikvienam sabiedrības loceklim ir jābūt pārliecinātam, ka nauda tiek ieguldīta pareizi un lietderīgi," uzsvēra Valsts prezidents, piebilstot, ka NDP turpinās šī jautājuma kontroli.

LETA jau rakstīja, ka konkursā par pārtikas piegādi Latvijas armijai uzvarēja uzņēmums "Zītari LZ". Mūrniece iepriekš norādījusi, ka aizsardzības resors vērtē līguma iespējamās laušanas juridiskos aspektus. Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir parakstījis rezolūciju, ar kuru ministrijai uzdots vērtēt iespējas lauzt līgumu.

Mūrniece arī paziņojusi, ka plānotā līguma summa nemaz neatbilst NBS budžeta iespējām.

Tikmēr KNAB sācis kriminālprocesu par Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) organizētā iepirkuma "Loģistikas pakalpojums par pārtikas piegādi NBS vajadzībām". Publiski pieejamā informācija liecina, ka līgumu noslēdza NBS Nodrošinājuma pavēlniecība.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3.martā sācis kriminālprocesu.

Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām - diviem iepirkuma komisijas locekļiem, uzņēmuma pārstāvim un bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) padomniekam ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

Vienlaikus aizsardzības resorā ir atstādināts iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un kāda NBS amatpersona. Netiek gan atklāts vai šīs abas amatpersonas figurē kā abi komisijas locekļi KNAB izmeklētajā kriminālprocesā.

AM saistībā ar iepirkumu sākusi dienesta pārbaudi. Ministrija arī informējusi KNAB, prokuratūru un Valsts kontroli. Pārbaudi prokuratūrā veic Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļa.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums "Zītari LZ" patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Zeltiņa ir uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. KNAB datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai "Latvijas attīstībai" ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš - 2000 eiro. Savukārt 2015. un 2017.gadā kopumā viņš ziedojis 10 000 eiro partijai "Gods kalpot Rīgai".

"Zītari LZ" apgrozījums 2021.gadā bija 562 498 eiro, bet pelņa - 141 546 eiro. Gadu iepriekš uzņēmuma apgrozījums bija 797 051 eiro, bet uzņēmums cieta zaudējumus 62 399 eiro. 2019.gadā "Zītari LZ" apgrozījums bija 3,4 miljoni eiro, bet peļņa - 31 800 eiro, bet 2018.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 2,314 miljoni eiro, bet peļņa - 160 985 eiro. Arī iepriekšējos gados uzņēmuma apgrozījums ik gadu bijis vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. "Firmas.lv" informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi - četri vieglie, četri kravas un viena piekabe.

Uzņēmuma 2021.gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmums galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus "Rīgas satiksmei", ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām.

Ar "Zītari LZ" līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būtu jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā, iepriekš norādījusi AM.