AM amatpersona: Ieviešot Valsts aizsardzības dienestu, nākotnē varētu tikt veidota ārstu vienība

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Ieviešot Valsts aizsardzības dienestu (VAD), nākotnē varētu tikt veidota ārstu vienība, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā turpinot skatīt VAD likumprojektu, norādīja Aizsardzības ministrijas (AM) parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA).

Atsevišķi opozīcijas deputāti rosināja veidot komisijas priekšlikumu, paredzot izņēmumu, ka medicīnas darbinieki nav pakļauti VAD, tomēr komisijas atbalstu tas neguva.

Savukārt Eglīts norādīja, ka AM piedāvā tādu redakciju, ka ārstniecības programmā studējošie, kas apgūst ārsta, ārsta palīga vai māsas profesiju, var izvēlēties vienu no VAD izpildes veidiem neatkarīgi no NBS prioritātēm. "Vienlaicīgi no savas puses mēs redzam, ka nākotnē varētu tikt veidota ārstu vienība," norādīja Eglīts.

Paredzēt izņēmumu VAD neiesaukt ārstniecībā studējušos, ministrijas skatījumā, nebūtu pareizi, jo kara apstākļos redzama nepieciešamība arī pēc ārstiem. Arī karš Ukrainā liecina, ka "lādiņš nešķiro, vai krīt uz civilajiem vai militārajiem cilvēkiem". "Pareizi būtu, ka šie studenti izietu VAD. Jā, savā vienībā varbūt, bet viņi izietu VAD," piebilda Eglīts.

Koalīcijas deputāts Igors Rajevs (AS) norādīja, ka saskaņā ar patreiz spēkā esošo regulējumu visi studenti jau ir rezervisti neatkarīgi no "tā, vai grib vai negrib". Nerosinot no savas puses priekšlikumu, Rajevs norādīja - ja nenotiek iesaukšana VAD, tad alternatīvais variants būtu veidot "militāro katedru", kur visiem ārstiem būtu obligāti jāstudē.

Eglīts norādīja, ka tas ir politiskās izšķiršanās jautājums, vai kāda sabiedrības grupa tiek atstāta nesagatavota potenciālajām krīzes situācijām. Eglīts zināja teikt, ka, piemēram, Zemessardzē dienošie ārsti atzinuši, ka Zemessardzē gatavojas potenciālai mobilizācijai kara apstākļos.

AM savu priekšlikumu iesniegs uz trešdien paredzēto komisijas sēdi, kad komisija turpinās darbu pie VAD likumprojekta. Līdz šim komija izskatījusi aptuveni pusi no 84 priekšlikumiem.

Kā ziņots, Saeima 16.februārī otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz VAD izveidi.

VAD likumprojekts paredz, ka VAD militāro dienestu varēs pildīt vienā no trim veidiem - 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu, vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu, ar kopējo apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiku ne mazāk 180 dienas.

Latvijā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saredz iespējamus valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpumu riskus, ja bijušais satiksmes ministrs, pašreizējais Saeimas deputāts Jānis Vitenbergs (NA) tiks apstiprināts darbam "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijā, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

Svarīgākais