Otrdiena, 28.marts

redeem Ginta, Gunda, Gunta

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Pērn palielinājusies iedzīvotāju interese par mūža pensiju

© f64.lv, Andrejs Terentjevs

Dzīvības apdrošinātāji mūža pensijas apdrošināšanā pagājušajā gadā bruto prēmijās kopumā parakstījuši 63,589 miljonus eiro, kas ir par 9% vairāk nekā 2021.gadā, liecina Latvijas Bankas publiskotie dati.

Vienlaikus bruto atlīdzībās mūža pensijas apdrošināšanā 2022.gadā dzīvības apdrošināšanas kompānijas izmaksājušas 34,114 miljonus eiro, kas ir kritums par 2,6% salīdzinājumā ar 2021.gadu.

Tostarp, pēc Latvijas Bankas datiem, "Compensa Life Vienna Insurance Group SE" Latvijas filiāle mūža pensijas apdrošināšanā prēmijās pērn parakstījusi 38,774 miljonus eiro, bet atlīdzībās izmaksājusi 11,688 miljonus eiro, savukārt "CBL Life" mūža pensijas apdrošināšanā prēmijās parakstījusi 17,428 miljonus eiro, bet atlīdzībās izmaksājusi 7,254 miljonus eiro.

Tajā pašā laikā "Ergo Life Insurance SE" Latvijas filiāle mūža pensijas apdrošināšanā 2022.gadā prēmijās parakstījusi 7,386 miljonus eiro, bet atlīdzībās izmaksājusi 2,154 miljonus eiro, kamēr "SEB Life and Pension Baltic SE" mūža pensijas apdrošināšanā prēmijas nav parakstījusi, bet atlīdzībās izmaksājusi 13,018 miljonus eiro.

Jau vēstīts, ka "SEB Life and Pension Baltic" no 2021.gada 1.jūlija vairs nepiedāvā mūža pensijas apdrošināšanu.

Mūža pensijas nodrošināšanai tiek izmantoti valsts fondēto pensiju shēmā uzkrātie līdzekļi. Lai saņemtu mūža pensiju, pensionējoties ir jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) iesniegums par vēlmi saņemt mūža pensijas apdrošināšanu pie kāda no dzīvības apdrošinātājiem un jānoslēdz ar to mūža pensijas apdrošināšanas līgums.

Minimālais uzkrātais kapitāla apmērs, kas dod tiesības iegādāties mūža pensijas polisi, "Ergo Life Insurance" Latvijas filiālē ir noteikts 3000 eiro, bet "CBL Life" un "Compensa Life Vienna Insurance Group" Latvijas filiālē - 2000 eiro.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.