Ceturtdiena, 30.novembris

redeem Andrejs, Andrievs, Andris

arrow_right_alt Latvijā

Plāno nodrošināt vakcināciju pret CPV arī 12 līdz 17 gadus veciem zēniem

© Ilze Zvēra/F64

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi grozījumus Vakcinācijas noteikumos, kas paredz 2023.gadā no valsts budžeta līdzekļiem nodrošināt vakcināciju pret vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (CPV) arī 12 līdz 17 gadus veciem zēniem.

CPV infekcijas ietekme ir vienāda abiem dzimumiem, turklāt vīriešu dzimumam saslimšanas laika periods dažu vēža formu attīstībai ir īsāks, kā arī vīriešu dzimumam raksturīgajiem CPV audzējiem nav pieejams skrīnings. Tādēļ, apzinoties vakcinācijas svarīgumu, VM bija atradusi finansējumu iekšējos resursos, pārdalot to no citiem pasākumiem, kā rezultātā vakcinācija pret CPV infekciju 12 līdz 14 gadus veciem zēniem tiek turpināta arī šogad.

VM norāda, ka, ņemot vērā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās vakcinācijas aptveres prognozes 2023.gadam zēniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem secināms, ka ar 2023.gadam ieplānoto vakcīnu devu apjomu gan meiteņu gan zēnu vakcinācijai ir iespējams paplašināt zēnu vakcināciju pret CPV līdz 17 gadiem ieskaitot.

Prognozējamais kopējais nepieciešamais CPV vakcīnu devu skaits 2023.gadam vakcinācijas nodrošināšanai zēniem līdz 17 gadiem ir aptuveni 17 124 vakcīnu devas. Savukārt kopā pieejamais vakcīnu devu skaits 2023.gada plānotajai vakcinācijas nodrošināšanai ir aptuveni 17 597 vakcīnu devas, tādējādi šobrīd iespējams paplašināt vakcinējamo zēnu grupu 2023.gadā iepirkto CPV vakcīnu devu skaita ietvaros, skaidro VM.

Dzimumneitrāla jeb universālā CPV vakcinācija 12 līdz 17 gadu vecuma grupā 2023.gadā tiks nodrošināta no jau piešķirtajiem finanšu līdzekļiem. Tomēr, lai dzimumneitrālu vakcināciju būtu iespējams veikt arī turpmākajos gados, tam būs jārod papildu finanšu līdzekļi un secīgi jāveic attiecīgs grozījums Vakcinācijas noteikumos, lai noteiktu tiesības saņemt vakcināciju pret CPV zēniem no 14 gadu vecuma, atzīst VM.

Tāpat grozījumi paredz, ka vakcinācijai pret CPV no 12 gadu vecuma izmanto divu devu vakcinācijas shēmu ar minimāli sešu mēnešu intervālu starp devām, izņemot imūnsupresētos pacientus, kuriem tiek izmantota trīs devu vakcinācijas shēma.

Saskaņā ar SPKC sniegto informāciju 2022.gada beigās pabeigts CPV vakcinācijas kurss bija 56,3% meiteņu, kam pienākas vakcinācija pret CPV. Savukārt 12 līdz 14 gadus vecu zēnu vidū vakcināciju bija sākuši 16,8%, bet 4,1% bija pabeiguši vakcinācijas kursu.

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos pašlaik iesniegti saskaņošanai valdībā.

Kā ziņots, IVP jau iepriekš bija norādījusi, ka šobrīd ir neatbilstoša, netaisnīga un diskriminējoša valsts finanšu līdzekļu sadale meiteņu un zēnu vakcinācijai pret CPV, kas abiem dzimumiem var izraisīt saslimšanu ar dažādiem ļaundabīgu audzēju veidiem. IVP paudusi kategorisku nostāju - nav atbalstāma situācija, kur pie vienādas saslimšanas draudiem vienam dzimumam valsts vakcīnu apmaksā, bet otram ne.