Kalvītis prognozē, kā drīzumā varētu mainīties dabasgāzes tarifi

© f64.lv, Gints Ivuškāns

Dabasgāzes universālā pakalpojuma cena mājsaimniecībām pēc tirgus pilnīgas atvēršanās 1.maijā, visticamāk, būs zemāka nekā tarifs patlaban, intervijā aģentūrai LETA stāstīja AS "Latvijas gāze" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.  

Viņš skaidroja, ka šobrīd apstiprinātais tarifs mājsaimniecībām ar patēriņu virs 250 kubikmetriem ir 78 eiro, un starpību starp 78 un krājumu vērtību kompensēja valsts. Savukārt dabasgāzes cena tirgū šobrīd ir ap 60 eiro par megavatstundu (MWh).

Kalvītis stāstīja, ja 1.maijā cena saglabāsies zemāka nekā tarifs, tad, visdrīzāk, universālā pakalpojuma piedāvājumi no visiem tirgotājiem būs zemāki nekā pašreizējais tarifs. Savukārt, ja notiks tā kā pērn, kad, piemēram, aprīlī cena sasniedza 160 eiro par MWh, un cenas atkal pēkšņi strauji uzkāps, tad, iespējams, brīvā tirgū cena būs augstāka.

"Mana prognoze šobrīd ir, ka universālā pakalpojuma cena, visdrīzāk, būs zemāka nekā tarifs šobrīd," teica "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs.

Kalvītis arī atzīmēja, ka mājsaimniecību apkalpošana prasa milzīgus izdevumus kompānijām. "Protams, tie, kuriem ir izveidota klientu apkalpošanas infrastruktūra un kas tirgo elektroenerģiju mājsaimniecībām, noteikti būs tirgū. Citi tirgotāji, kuriem tas prasītu gan cilvēkresursus, gan finansiālos resursus," teica "Latvijas gāzes" vadītājs, piebilstot, ka nesagaida, ka kaut kas ļoti mainīsies un pēkšņi nāks klāt kāds jauns tirgotājs.

Jautāts, vai pēc tirgus atvēršanās "Latvijas gāzes" tirgus daļa varētu mainīties, Kalvītis norādīja, ka tas nav pašmērķis, jo brīvā tirgū mērķis ir nopelnīt naudu.

"Ja pašlaik mums ir pienākums apgādāt mājsaimniecības un mēs patiesībā ciešam zaudējumus no mājsaimniecību apgādes, tad, atveroties tirgum, cīņa būs par maksātspējīgajiem klientiem. Tur jau parādās pavisam citi motivatori," teica uzņēmuma vadītājs.

Kalvītis arī skaidroja, ka, piemēram, šobrīd "Latvijas gāzei" ir uzlikti peļņas griesti 70 centi apkures klientam, un, ja cena ir 100 eiro par MWh, tas pat nesedz kredītprocentu izmaksas. "Tādā situācijā mēs esam visus šos gadus bijuši, un, atveroties tirgum, vairs nebūs jautājuma, cik tev ir klientu, bet cik varēs nopelnīt. Par to notiks cīņa starp tirgotājiem," uzsvēra Kalvītis.

Svarīgākais