Alojas bērnudārzs "Auseklītis" slēgts teju sešus gadus pēc paaugstinātas radona gāzes koncentrācijas atklāšanas, vēsta Latvijas Televīzija (LTV).
Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centra mērījumos konstatēts, ka bērnudārzā radona koncentrācija vadītājas kabinetā ir virs 1000 bekereliem Latvijā pieļaujamo 200 vietā. Telpās, kur uzturējās bērni, radona bija mazāk, tomēr arī pāri normai.
Mērījumi bērnudārzā "Auseklītis" veikti 2017.gadā, un, lai arī koncentrācija bija pieckārt lielāka, nekā atļauts, rīcība no domes tā brīža vadības nesekoja.
Bijušais Alojas domes priekšsēdētājs Valdis Bārda (ZZS) atzina, ka neesot neko par to zinājis, savukārt bērnudārza bijusī vadītāja Sarmīte Freimane nepiekrita Bārdas izteikumam un norādīja, ka par situāciju iepriekš bijis zināms. Vienlaikus izskanējis, ka tā brīža deputāti par situāciju zinājuši, taču trūcis naudas.
Tagadējā domes vadība nolēmusi bērnudārzu slēgt.
VVD Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska LTV sacīja, ka radons ir Zemes garozā sastopama dabīga radioaktīva gāze. Tā pamatā iekļūst ēkās no grunts, plaisām sienās, būvmateriāliem un uzturas telpās, ja tajās ir slikta vēdināšana. "Tas ir viens no riska faktoriem, kas var palielināt plaušu saslimšanas, tostarp izraisīt plaušu vēzi," norādīja Šatrovska.
Alojas bērnudārzs ir viens no 33 Latvijas publiskajām ēkām, kurās 2017.gadā Radiācijas drošības centrs projekta ietvaros konstatēja paaugstinātu radona līmeni. Kopumā Latvijā tika apsekotas 243 ēkas.
"Auseklīša" dārziņa bērni tagad uzturas citos bērnudārzos, savukārt esošo bērnudārza ēku pašvaldība plāno, visticamāk, pārdot.
Paredzēts, ka nākamais radona gāzes mērījums Latvijas reģionos izlases veidā tiks veikts 2030.gadā.