Eiropas Savienībai (ES) ir jābūt līderei un jāturpina stiprināt atbildības mehānismi par Krievijas agresiju un kara noziegumiem Ukrainā, ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē uzsvēra tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV).
Tieslietu ministrijā aģentūru LETA informēja, ka šodien Lībiņa-Egnere Briselē piedalījās ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē, kurā ministri pārrunāja cīņu pret nesodāmību saistībā ar noziegumiem, kas izdarīti Krievijas agresijas rezultātā Ukrainā, kā arī diskutēja par tiesu sistēmas pieejamību.
Sanāksmes laikā Zviedrijas prezidentūra sniedza aktuālo informāciju par pašreizējo situāciju attiecībā uz tiesu varas reakciju un cīņu pret nesodāmību par noziegumiem, kas pastrādāti saistībā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu. Šogad Latvijas Tieslietu ministrija nosūtījusi nacionālo ekspertu Starptautiskās Krimināltiesas Prokurora birojam, lai strādātu ar Ukrainas kara noziegumu pierādīšanas jautājumiem.
Ministre norāda, ka cīņai pret nesodāmību ir jābūt ES darba kārtībā katru dienu, līdz mēs gūsim panākumus. Padomei ir jāpaātrina pasākumu pieņemšana par iesaldēto un imobilizēto Krievijas aktīvu pagaidu izmantošanu. Tai ir jābūt mūsu prioritātei, norāda ministre, papildinot, ka sabiedrība vairs nevar gaidīt un ir vajadzīgas aktīvākas un biežākas diskusijas padomes līmenī.
Sanāksmes dalībnieki diskutēja par dalībvalstu izaicinājumiem tiesu sistēmas pieejamībā un iespējamiem risinājumiem, kā arī dalījās ar labo praksi šo problēmu novēršanā. Īpaša uzmanība diskusijā veltīta neaizsargāto personu, tostarp bērnu, vecāka gadagājuma cilvēku, personu ar invaliditāti, kā arī noziegumos cietušo personu iespējām.
Tāpat ministri sanāksmē izskata ES padomes secinājumus par ES Pamattiesību hartu un pilsonisko telpu, lai pievērstu pastiprinātu uzmanību pilsoniskās sabiedrības lomai pamattiesību aizsardzībai un veicināšanai ES. Arī Latvija uzskata, lai labāk aizsargātu, atbalstītu un nostiprinātu pilsonisko telpu un nodrošinātu efektīvu pilsonisko līdzdalību, nepieciešams labās prakses piemēru izvērtējums un tiešā komunikācija ar tiem pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, kuri pozitīvi ietekmējuši procesus sabiedrībā.