Banku analītiķi februārī Latvijā prognozē gada inflāciju 20,1% apmērā

© pixabay.com

Latvijā gada inflācija šogad februārī varētu būt bijusi 20,1%, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

Tostarp "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA prognozēja, ka šogad februārī salīdzinājumā ar janvāri patēriņa cenas varētu būt augušas par 0,5%, tādējādi gada laikā - šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada februāri - patēriņa cenām pieaugot par 20,1%.

"Februārī vēl cenu pieauguma inerce turpinājās," sacīja Gašpuitis, vienlaikus gan atzīmējot, ka gada inflācija februārī varētu būt zemākajā līmenī kopš pērnā gada jūnija.

Viņš skaidroja, ka gada sākumā tiek pārskatītas cenas, tādējādi pakalpojumos un dažādām precēm vēl redzēsim cenu pieaugumu.

"Jau ar zināmu rezonansi Eiropā februārī turpinājās pārtikas cenu pieaugums. Gaidāma arī sezonālā cenu pieauguma ietekme uz apģērbu un apavu grupu, jo izzūd atlaižu ietekme un parādās jaunās sezonas kolekcijas. Neliels cenu kritums sagaidāms transporta grupā," skaidroja Gašpuitis.

"SEB bankas" makroekonomikas eksperts arī atzīmēja, ka februārī inflācija joprojām bija ļoti augsta, bet turpmākajos mēnešos pieauguma temps mazināsies straujāk.

Arī "Swedbank" ekonomiste Laimdota Komare aģentūrai LETA norādīja, ka 2023.gada februārī salīdzinājumā ar janvāri patēriņa cenas varētu būt pieaugušas par 0,5%, tādējādi inflācijai gada laikā veidojot 20,1%.

"Mēneša laikā, visdrīzāk, turpinājās pieaugums pārtikas cenās. Domājams, ka cenu kāpums reģistrēts arī pakalpojumiem. Komunālajiem pakalpojumiem bija neliels kritums, ko noteica siltumenerģijas tarifu pazeminājums dažās Latvijas pilsētās. Sezonālu cenu kritumu piedzīvoja apģērbi un apavi, jo februārī vēl turpinājās atlaižu laiks," sacīja Komare.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām februārī paziņos trešdien, 8.martā.

Jau vētīts, ka 2023.gada janvārī patēriņa cenas salīdzinājumā ar decembri Latvijā pieauga par 0,5%, bet gada laikā - šogad janvārī salīdzinājumā ar 2022.gada janvāri - palielinājās par 21,5%. Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, janvārī palielinājās par 18,5%.

Svarīgākais