Pērn Latvijā reģistrēts mazākais sadzīvē gūto elektrotraumu skaits pēdējā desmitgadē

© Publicitātes foto

Latvijā pagājušajā gadā reģistrētas 30 elektrotraumas, kas ir par 46% mazāk nekā gadu iepriekš, kā arī mazākais sadzīvē gūto elektrotraumu skaits pēdējā desmitgadē, liecina AS "Sadales tīkls" apkopotā elektrotraumu statistika.

Kompānija vēsta, ka minēto 30 elektrotraumu vidū sešos gadījumos cietuši dažāda vecuma bērni, kamēr 2021.gadā tika reģistrētas 10 bērnu elektrotraumas.

Pagājušajā gadā būtiski samazinājies arī letālo elektrotraumu skaits - ja 2021.gadā letālas sekas tika konstatētas sešos gadījumos, tad 2022.gadā ar letālām sekām bijusi viena elektrotrauma.

Pērn elektrotraumas guvuši cilvēki visās vecuma grupās. Tostarp, pieskaroties bojātam vadam, elektrotraumu 2022.gadā guvis 11 mēnešus vecs bērns, bet, ieliekot mutē datora lādētāja vadu, strāvas triecienu saņēmusi vienu gadu veca meitenīte. Savukārt kāds pieaugušais traumu guva, pie neatslēgta sprieguma veicot remontdarbus savā īpašumā, bet letālu elektrotraumu guvis 85 gadus vecs seniors - tas noticis saskarsmē ar, visticamāk, bojātu vai neprofesionāli uzstādītu ūdenssūkni.

"Sadales tīkla" Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats norāda, ka elektrotraumu skaits Latvijā turpina sarukt, tomēr tie vēl arvien ir vairāki desmiti cilvēku, kas cietuši no elektriskās strāvas izraisītiem apdegumiem, smagiem audu bojājumiem vai citām sekām, no kurām būtu varējuši sevi pasargāt.

Viņš skaidro, ka reģistrēto elektrotraumu apstākļi un socioloģisko aptauju rezultāti rāda, ka pieaugušajiem biežs elektrotraumu cēlonis vēl arvien ir tas, ka, lietojot elektroierīces, cilvēki mēdz būt neuzmanīgi vai pārdroši, tostarp izmanto bojātu elektrotehniku vai paši to labo, piemēram, defekta vietu notinot ar izolācijas lenti.

"Tas ir nedrošs risinājums! Turklāt svarīgi ne vien pārliecināties par elektroiekārtu darba kārtību, bet arī pievērst uzmanību vadiem un kabeļiem mājas sienās, neaizmirstot arī par rozetēm - vismaz reizi 10 gados svarīgi pārbaudīt īpašuma iekšējo tīklu tehnisko stāvokli! Šis darbs uzticams elektrospeciālistam," norāda Šmats, piebilstot, ka savukārt bērni traumas visbiežāk gūst tad, kad tiek atstāti bez pieaugušo uzraudzības, tāpēc būtisks ieteikums ir parūpēties par bērnu drošām rozetēm, kā arī mazuļu tuvumā neatstāt rozetēm pieslēgtas elektroierīces un lādētājus.

Gadu iepriekš - 2021.gadā - Latvijā tika reģistrētas 56 elektrotraumas.

Latvijā

Pasakā patiesību par kailo karali drīkst pateikt bērns, bet ikdienā ticamāk, ka vārdus “Latvijā jāatceļ pensiju sistēma” pasaka kaut vai kiberdrošības uzņēmuma “Possible Security” vadītājs Kirils Solovjovs.

Svarīgākais