Negaidīti uz ceļa izskrējis meža dzīvnieks ir daudzu autovadītāju bieds. Ir, kam palaimējas izvairīties, bet ne mazums gadījumos notiek sadursme. Pēdējo 10 mēnešu laikā Valsts meža dienests saņēmis 1715 ziņojumus par notriektiem zvēriem. ReTV Ziņas novēroja, ka cilvēki sociālajos medijos spriež par uz ceļa notriektiem nenovāktiem dzīvniekiem, kā arī par to, kā rīkoties šādos gadījumos.
Pamanījām ierakstu sociālajos medijos par nesen pieredzētu gadījumu saistībā ar notriektu meža zvēru, braucot ceļā no Valmieras uz Mazsalacu: “Redzu, stāv auto ar ieslēgtām avārijas gaismām. Tātad kaut kas noticis. Jā, uz ceļa guļ notriekta stirna.”
Autovadītājs stāsta, ka pēc brīža apgriezies, domādams, ka varbūt nepieciešama palīdzība, taču sadursmē cietusī automašīna jau bijusi prom. Valsts polcijas pārstāvis Dimitrijs Kohanovs: “Jāapstājas negadījuma vietā, jāieslēdz avārijas signāla gaismas un jābrīdina visi citi ceļu satiksmes dalībnieki par esošo ceļu satiksmes gadījumu un iespējamo bīstamību, pēc kā jāziņo ir Valsts policijai pa tālruni 110.”
Valsts policijā skaidro, ka pēc tam, kad saņemta šāda ziņa, kārtībsargi izvērtē situāciju un sazinās ar Latvijas Valsts ceļiem vai arī Valsts meža dienestu. Vidzemes reģiona pārvalde pagājušajā gadā reģistrējusi 1200 ceļu satiksmes negadījumus ar meža dzīvniekiem.
Turpinot par autovadītāja pieredzēto, ierakstā viņš norāda - “stirna tāpat kā gulējusi, tā arī guļ uz ceļa. Domāju, labi, vismaz jānovelk malā dzīvnieks. Nepaspēju, jo “nāk” divi auto, ātrums pieklājīgs. Pirmais auto trāpa pa notriekto, gulošo stirnu, tā aizlido vēl kādus metrus. Otrs pēc brīža tieši tāpat. Neviens neapstājas, tā arī aizbrauc “zilajās tālēs”. Novelku stirnu no ceļa. Stāvu, domāju. Neviena nav. Ko darīt?” Valsts meža dienesta pārstāvs Raivo Rudzītis skaidro: “Viņu nekādā gadījumā nedrīkst likt savā mašīnā pats vai kaut kur vest, jo tas var tikt uzskatīts par nelikumīgām medībām. Otrkārt, ir jābūt kaut kādām zināšanām, lai spētu izvērtēt, vai pie šī dzīvnieka vispār drīkst tuvoties, jo ievainots dzīvnieks var būt bīstams.”
Par notriektu dzīvnieku uz ceļa Valsts meža dienestu var informēt izmantojot bezmaksas mobilo lietotni “Mednis”. Ja šādas lietotnes nav, tad ziņot var zvanīt 67212776.
Vairums no notriektajiem dzīvniekiem esot stirnas, pēdējā gada laikā vairāk nekā 1100, taču mazāk - aļņi, staltbrieži un mežacūkas. Par to, ka ir nepieciešams ziņot par notriektu dzīvnieku, bez cieņas izrādīšanas pret meža zvēru un bīstamību novēršanas dienests min vēl kādu iemeslu - šie dati noderot arī ceļu posmu izvērtēšanai, lai pēcāk sadarbojoties ar citām iestādēm varētu uzstādīt brīdinājuma zīmes. Tāpat arī šie ziņojumi ļauj objektīvāk saprast populācijas lielumu, līdz ar to noteikt arī pieļaujamos dzīvnieku nomedīšanas apjomus.