Meņģelsone: rehabilitācija ir neatņemama ārstniecības procesa sastāvdaļa, nevis bonuss

© Romāns Kokšarovs/f64

Šodien veselības ministre Līga Meņģelsone tikās ar Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) pārstāvjiem, lai pārrunātu rehabilitācijas nozares attīstības jautājumus, ziņo Veselības ministrija

Veselības ministre Līga Meņģelsone uzsvēra, ka rehabilitācija ir neatņemama ārstniecības procesa sastāvdaļa, nevis bonuss. Tāpēc jābūt skaidrībai vēl pirms pacienta izrakstīšanas no slimnīcas par to, kur un kā tiks sniegta nepieciešamā rehabilitācija. Jautājuma risināšana ir iespējama, tikai sadarbojoties ar Labklājības ministriju un pašvaldību sociālajiem dienestiem.

Arī LRPOA pārstāvji iezīmēja rehabilitācijas pārvaldību starp vairākām nozarēm: veselības, labklājības, izglītības, kā arī pašvaldībām. Nepietiekami nodrošinātas pacienta veselības aprūpes koordinēšanas un pakalpojumu pēctecības un pieejamības rezultātā pacientu iespējas savlaicīgi saņemt vajadzīgo rehabilitāciju ir nevienlīdzīgas. Līdz ar to dzīves kvalitātes atgūšana ir ietekmēta ne tikai no slimības vai traumas smaguma, bet arī citiem faktoriem.

Sanāksmē tika iezīmēts arī jautājums par rehabilitācijas pakalpojumu apmaksas tarifu pārskatīšanu, ņemot vērā to neatbilstību pieaugušajām izmaksām. Tāpat tika izteikts priekšlikums attīstīt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mājās, nevadoties tikai no pacienta diagnozes, bet balstoties uz pacienta vajadzībām. Šobrīd medicīniskās rehabilitācijas pakalpojums mājās ir pieejamas tikai insulta pacientiem un pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumu.

Latvijā neraugoties uz pēdējā laikā veikto rehabilitācijas nozares pakalpojumu tīkla paplašināšanu, joprojām rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība nav pietiekoša un atšķirīga situācija ir reģionos. Tādēļ situācijas uzlabošanai nepieciešams palielināt gan rehabilitācijas sniedzēju skaitu, apmācot jaunus speciālistus, gan iesaistīt viņus jau primārās aprūpes līmenī.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais