Atjauno grāmatu dāvināšanas tradīciju

"Kad es gāju skolā, bibliotēka bija samērā populāra vieta, un 1. klasē mēs bijām divi, kuri 1. septembrī mācēja lasīt. Es nebiju iedomājies, ka skolā ir bibliotēka, bet mans klasesbiedrs Ilmārs teica – ejam uz bibliotēku. Viņš jau pirmajā mēnesī paspēja izlasīt visu bibliotēku. Un tā iesāku arī es," atceras Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Viņš bija viens no tiem, kas atsaucās uz Rīgas namu organizēto pasākumu Draudzīgā aicinājuma diena, tā turpinot pirms vairāk nekā 70 gadiem toreizējā Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa aizsākto tradīciju 28. janvārī atcerēties savu skolu un dāvināt tai grāmatu.

"Varbūt mana paaudze bija lasītāju paaudze. Mēdz teikt, ka mums nebija citu iespēju. Nē, bija. Bija jau kino, televīzija, bet grāmata bija galvenā. Grāmatā faktiski neapzinoties atklājam dzīves pieredzi, kura pēc tam vēlāk kļūst par īstenību," atzīst V. Zatlers. Valsts prezidents Draudzīgā aicinājuma dienas pasākumā Melngalvju namā uzdāvināja savai skolai – Rīgas 50. vidusskolai grāmatu Viena diena Latvijā.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks norādīja, ka grāmatu dāvināšanas tradīcijai ir divi lieli balsti – saikne ar grāmatu un dzimto skolu. Savukārt telekompānijas LNT ģenerāldirektors Andrejs Ēķis pasākumā atzina, ka grāmatu dāvināšana ir "forša ideja, bet tagad grāmatas nav vienīgais informācijas avots un skolām varētu dāvināt arī citas lietas". Viņš savai bijušajai skolai dāvinās filmu par Latvijas vēsturi, uzsverot, ka tas būs ļoti labs mācību līdzekļu papildinājums.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.