Piektdiena, 19.aprīlis

redeem Fanija, Vēsma

arrow_right_alt Latvijā

Anda Čakša: IZM un LIZDA ir vienota izpratne par svarīgākajiem veicamajiem darbiem

© Romāns Kokšarovs/f64

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Latvijas Izglītības un pedagogu darbinieku arodbiedrība (LIZDA) otrdien, 31.janvārī, turpinās diskusijas par pedagogu atalgojuma paaugstināšanas grafiku, kā arī slodžu līdzsvarošanas vadlīnijām, aģentūrai LETA ziņo IZM.

Kā ziņo IZM, abas puses otrdien, 31.janvārī, turpinās darbu pie galējā vienošanās dokumenta, kas, lielākoties, jau ir pabeigts.

Jau ziņots, ka LIZDA vadītaja Inga Vanaga pauda, ka otrā tikšanās reize deva daudz precīzāku skaidrojumu par atalgojuma grafiku un tas pietuvojas LIZDA pedagoga streika izvirzīto prasību pildīšanai. Tomēr Vanaga arī norādīja, ka joprojām pastāv noteikti jautājumi, kuri ir jāturpina izskatīt, kā piemēram, nepieciešams precīzāk izrunāt augstākās izglītības pedagogu atalgojumus.

Jau ziņots, ka izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) norādīja, ka gan IZM, gan LIZDA ir vienota izpratne par svarīgākajiem veicamajiem darbiem, nostiprinot arī streika prasību izpildi.

Čakša un LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga 24.janvārī, tikšanās laikā uzsvēra, ka gan ministrijai, gan LIZDA ir kopējs mērķis - kvalitatīva izglītība ikvienam skolēnam jebkurā Latvijas skolā. Tomēr to nav iespējams panākt, nepaaugstinot pedagoga atalgojumu un neceļot pedagoga profesijas prestižu.

Jau ziņots, ka abas puses vienojās par nākamajiem soļiem un termiņiem pedagogu zemākās algas likmes celšanai. Pirmais solis paredzēts no 2023.gada 1.septembra, nākamais - no 2024.gada 1.janvāra un turpmāk katru gadu 1.janvārī, līdz 2027.gadam. Tad būtu sasaiste ar valsts budžeta veidošanas procesu.

Jau ziņots, ka LIZDA, draudot ar beztermiņa pedagoga streiku, septembrī panāca vienošanos ar valdību par izmaiņām pedagogu atalgojuma un darba slodzes jautājumos.

Vispārējās izglītības pedagogiem, tostarp speciālās izglītības pedagogiem, no janvāra jaunajā mērķdotācijas aprēķina modelī tika solīts palielināt viena skolēna izmaksas, kas nozīmētu papildus līdzekļi atalgojuma palielināšanai.

Tāpat vienošanās paredzēja, ka no jaunā mācību gada pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu, kur 65% ir kontaktstundas un 35% stundu ir atvēlētas citiem pedagogu darbiem, un pedagogu zemākais atalgojums būs 1080 eiro. Pirmsskolas pedagogiem alga tikšot celta par 100 eiro, sasniedzot 1070 eiro. Savukārt ar 1.septembri pirmsskolas pedagogi pāries uz slodzes līdzsvaru "34+6".

Valdība nolēma no 2022.gada 1.decembra līdz 2023.gada 1.februārim pagarināt termiņu pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izstrādei, kā arī pedagogu darba slodžu līdzsvarošanas vadlīniju izstrādei, jo ir ieilgusi valdības veidošana un nav sākts darbs pie nākamā gada budžeta izstrādes, līdz ar to valsts nākamo gadu sāks ar tehnisko budžetu, kurā nav iekļautas jaunas prioritātes.