"Orki", "okupekļi" un "vate" - kādi vārdi un nevārdi pieteikti 2022. gada nominācijām?

© unsplash.com

2022.gada vārda un nevārda titulam interesenti piesaka arī tādus vārdus kā "orki", "okupekļi" un "vate", informē Rīgas Latviešu biedrības (RBL) Latviešu valodas attīstības kopa.

Kopš iepriekšējās akcijas noslēguma RBL saņemtie 2022.gada vārda, nevārda, spārnotā teiciena un savārstījuma kandidāti ir apkopoti, un līdz 30.janvārim, kad paredzēta titula saņēmēju paziņošana, žūrija būs vienojusies par iznākumu.

RBL uzsver, ka 2022.gads bijis skarbs un paredzams, ka tas atainosies arī gada vārda finālistu sarakstā. Iesūtīts gana daudz "orku", "okupekļu" un "vates", ir arī "atkrieviskošana". Nāk arī jaunvārdi - ļoti bieži bērnu, bet arī pašu darināti: šoreiz uzradies "plauktenis" kā "mēbeļu sekcija", "džampucis" kā līdz šim pazīstamais "hūdijs" un citi.

Nevārdus dažkārt ir kārdinājums jaukt ar to, kas nepatīk dzīvē, nevis valodā, taču ausīs mēdz griezt ne tikai nejēdzīgi darināti ("pasakos") vai nevajadzīgi aizgūti vārdi ("gidota tūre"), bet arī termini, ko valodnieki kā jaunus vārdus paklusām kaldinājuši dažādu specifisku nozaru vajadzībām. RBL skaidro, ka par tiem, piemēram, "labbūtību", ierindas latvietis uzzina tikai no plašsaziņas līdzekļiem un šausminās, kamēr nav pieradis.

"Cita lieta, kad ar kaisli uz svešvārdiem apmāts latvietis tos lieto vietā un nevietā - ne pirmo gadu kaitinājusi "mobilitāte"," pauda RBL.

Ar valodu ikdienā daudz strādā arī politiķi, taču akcijas rīkotāji no tās pēc iespējas cenšas norobežoties. Tomēr spārnotie teicieni - frāzes, kam "pieaugušas kājas", - kā likums, nāk tieši no politikas, reklāmas un žurnālistikas apcirkņiem, skaidro RBL. Piedāvājumā ir izdaudzinātais krievu karakuģis, "Slava ukraiņiem, varoņiem slava!", arī Ulda Pīlēna "nevaru komentēt, jo nevaru komentēt" un vēl daudzi citi.

Savārstījums ir salīdzinoši nesen ieviesta kategorija - te ir runa par publiskajā telpā palaistiem pārprotamiem vai pavisam nesaprotamiem izteikumiem. Tādu, kā akcentē RBL, diemžēl ir daudz, tomēr ir arī labā ziņa - allaž ir iemesls pasmaidīt. Viens piemērs, tam ir bokseris Mairis Briedis ar pirmsvēlēšanu saukli: "Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas!".

Sabiedriskās akcijas noslēguma pasākums notiks 30.janvārī plkst.14 Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē.

RLB Latviešu valodas attīstības kopa akciju rīko kopš 2003.gada - šogad jau 20.reizi.

Latvijā

Par Donalda Trampa solījumiem un par viņa nevēlēšanos izskatīties vājam, par to, vai Krievija taisās karot mūžīgi un vai krievu tauta spēj pamosties no murgu miega, par to, vai jācērt galva nost visiem, kuri ir citās domās, un par to, kas notiek, ja mežonīgs barbars nonāk pie džentlmeņu galda – saruna ar politologu Andi Kudoru.

Svarīgākais