Sestdiena, 30.septembris

redeem Elma, Elna, Menarda

arrow_right_alt Latvijā

Ideja par pārtikas pakomātiem ir laba, taču nepieciešams novērst virkni nepilnību, uzsver Danusēvičs

© f64.lv, Kaspars Krafts

Ideja par pārtikas pakomātu ir laba, taču nepieciešams novērst virkni nepilnību, komentējot uzņēmuma SIA "IziPizi" nesen atklāto pirmo pārtikas sūtījumu apmaiņas punktu Āgenskalna tirgū, saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Cita starpā asociācijas vadītājs uzskaitīja, ka "IziPizi" jābūt reģistrētam Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), uzņēmumam jānodrošina atbilstošs transports pārtikas pārvadāšanai, kā arī jāievēro visas higiēnas prasības, kas attiecas uz pārtikas uzglabāšanu. Patlaban, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, šīs prasības ievērotas netiek.

Vienlaikus asociācija pārtikas pakomātu darbību pārrunājusi ar Valsts ieņēmumu dienestu. Dienestā norādīts, ka būtu nepieciešams ierobežot pakomāta darba laiku, līdzīgi, kā tas ir citās tirdzniecības vietās, kur pieejams alkohols.

"Loģistika ir laba, bet zināšanas šī specifiskā produkta - pārtikas - apritē trūkst. Kalnciema tirgus īpašnieki, kas pārvalda arī Āgenskalna tirgu, neievēro tirgus administrācijas pienākumus pārbaudīt atbilstību noteikumiem," norādīja Danusevičs.

SIA "IziPizi" vadītājs Rolands Dzenis saka, ka uzņēmums patlaban risina visus jautājumus, kas saistīti ar PVD prasību ievērošanu. "IziPizi" saņēmis dienesta sūtītās norādes un otrdien, 24.janvārī, iesniedzis PVD nepieciešamo dokumentāciju.

"Esam saņēmuši apstiprinājumu, ka no iesniegšanas dienas drīkstam sākt apkalpot klientus pārtikas pakomātā," sacīja Dzenis.

Taujāts par novērotajām nepilnībām, uzņēmuma vadītājs skaidroja, ka transportam, ar kuru plānots pārvedāt pārtiku, ir atbilstošs termorežīms, taču pārējās nianses tiek novērstas darba procesā. Savukārt alkohola tirdzniecība ar pakomāta starpniecību nav atļauta un šī informācija ir maldīga.

"Apzināmies, ka, ieviešot jaunus un Latvijai revolucionārus risinājumus, saskarsimies ar dažādām niansēm, kuras novēršam un uzlabojam darba procesā sadarbībā ar valsts iestādēm, kuru pārraudzībā strādāsim," sacīja Dzenis. Viņš uzsvēra, ka pūļa piegādes risinājums ļaus samazināt pārtikas cenu gala patērētājam un sniegs iespēju optimizēt izdevumus sūtītājiem, kā arī gūt papildus peļņu tiem, kas pārvietojas ar savu produkciju visā Latvijā.

Vienlaikus uzņēmuma vadītājs minēja, ka pašlaik norit darbs pie pārtikas pakomāta izveides Dundagā, bet kopumā pirmajā kārtā plānots atvērt četrus šādus pakomātus Latvijā. Patlaban uzņēmums sācis sadarbības partneru un investoru piesaisti tālākai infrastruktūras attīstībai.

"Redzam, ka mūsu mērķis un vīzija uzrunā sadarbības partnerus un sabiedrību," atzīmēja Dzenis.

PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga aģentūrai LETA apstiprināja, ka dienests ir saņēmis "IziPizi" iesniegumu uzņēmuma reģistrācijai.

Pēc PVD rīcībā esošās informācijas uzņēmums pārtikas produktu realizāciju, tostarp piegādāšanu pakomātam, nav veicis. Pārbaudi dienests veiks pēc reģistrācijas, kuras laikā tiks pārbaudīti produktu uzglabāšanas apstākļi, tostarp transportēšanas un higiēnas prasību ievērošana.

Vienlaikus Grīnberga atzīmēja, ka katrs uzņēmums visos pārtikas aprites posmos ir atbildīgs par izplatāmās pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu.

LETA jau vēstīja, ka 18.janvārī "IziPizi" Āgenskalna tirgū atvēra Latvijā pirmo pārtikas pakomātu.

Paredzēts, ka "IziPizi" punktu tīkls palīdzēs reģionu pārtikas ražotājiem, kam līdz šim ir bijis sarežģīti apmierināt augošo pieprasījumu un nodrošināt piegādi. Pārtikas pakomātā produktu uzglabāšana notiek +6 grādu režīmā, bet sūtījumu apmaiņas punktā sūtījumi glabājas +6 vai -18 grādu režīmos.

Kopumā patlaban piegādes platformā reģistrējušies ap 70 klientu un ap 900 kurjeru.

Jaunā "IziPizi" punkta partneri ir Āgenskalna tirgus un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "IziPizi" reģistrēts 2020.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. Finanšu gadā, kas ilga no 2020.gada 10.novembra līdz 2021.gada 31.decembrim, strādāja ar 23 202 eiro apgrozījumu un 2342 eiro zaudējumiem. Kompānija pieder Dzenim (50%), Armandam Magonei-Jaunpetrovičam (32%) un Mārtiņam Kamaram (18%).

Latvijas Tirgotāju asociācija dibināta 1912.gadā, un pašlaik tajā brīvprātīgi apvienojušies vairāk nekā 600 uzņēmēju, kuri nodarbojas ar tirdzniecību, ēdināšanu un pakalpojumu sniegšanu.