Praktiski padomi, kā atdzīvināt cilvēku

© Vladislavs Proškins/f64

Vērtējot savas spējas kritiskā situācijā veikt cilvēka atdzīvināšanas pasākumus, kopumā 63% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sliecas domāt, ka viņi spētu veikt sirds masāžu un elpināšanu "mute mutē", secināts "Benu aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS.

Tikmēr 31% respondentu sliecās domāt, ka kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus viņi nespētu veikt, bet vēl 6% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Analizējot datus pēc dažādām demogrāfijas kategorijām, redzams, ka augstāk savas spējas atdzīvināšanas pasākumu veikšanā vērtē vīrieši - viņu vidū pozitīvu atbildi sniedza 70%, bet sievietēm - 57%. Tikmēr 26% vīriešu un 36% sieviešu sliecās domāt, ka viņi atdzīvināšanas pasākumu kritiskā situāciju nespētu veikt, bet vēl 4% vīriešu un 7% sieviešu konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Ģimenes ārste Zane Zitmane atgādina, ka atdzīvināšanas pasākumi būtu jāzina katram, jo nelaime var piemeklēt ikvienu un šādos brīžos katra sekunde var būt dzīvības vērta. Pirms atdzīvināšanas pasākumu veikšanas ir jāpārliecinās gan par savu, gan apkārtējo drošību, bet pēc tam jāpārbauda cietušā samaņa, skaļi to uzrunājot un saudzīgi papurinot aiz pleciem.

Ja cietušais reaģē, tam ir jānodrošina poza, kas nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ir jānoskaidro problēma un, ja nepieciešams, jāsniedz pirmā palīdzība, atkārtoti izvērtējot cietušā stāvokli.

Savukārt, ja cietušais nereaģē, ir jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam 113 vai 112, cietušais ir jānovieto uz muguras uz cietas un līdzenas virsmas un sirds masāžas vieta jāatbrīvo no apģērba. Netiešo sirds masāžu veic, uzspiežot krūškurvja centrā, spiež uz krūšu kaulu starp tā vidu un apakšējo daļu. Sirds masāžas temps ir 100-120 reizes minūtē, bet tās dziļums 5 līdz 6 cm. Kopumā veic 30 krūškurvja masāžas, pēc kurām jāveic divas elpināšanas.

Elpināšanas laikā ir jāatbrīvo elpceļi, atliecot galvu un paceļot zodu un jāaizspiež cietušā deguns. Katrai elpināšanai jāpatērē apmēram viena sekunde, elpināšanas tilpums - mierīgas izelpas tilpums. Tāpat ir jānovēro cietušā pasīvās izelpas.

Elpinot ieteicams lietot elpināšanas masku ar vienvirziena vārstuli. Sirds masāža un elpināšana jāturpina veikt attiecībā 30:2. Ja elpināt neprot vai nevar, tad bez pārtraukuma jāveic tikai sirds masāža. Atdzīvināšanas pasākumi jāveic, līdz ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un pārņem atdzīvināšanu vai cietušais sāk kustēties, elpot, atver acis vai palīdzības sniedzējam izsīkst spēki.

Ja cietušais elpo normāli, tas jānovieto stabilā sānu pozā un kādam jāliek izsaukt NMPD, zvanot 113, kā arī regulāri ir jāpārbauda cietušā elpošana.

Latvijā

Iekšējās drošības birojs (IDB) jūlija sākumā Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai nosūtījis kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonu par uzņēmējdarbības veikšanu bez reģistrēšanas, par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, aģentūru LETA informēja IDB.

Svarīgākais