Pirmdiena, 22.aprīlis

redeem Armanda, Armands

arrow_right_alt Latvijā

NBS aicina pievienoties bruņotajiem spēkiem

© f64.lv, Ketija Keita Krastiņa

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aicina pievienoties bruņotajiem spēkiem, izvēloties kādu no militārā dienesta iespējām - profesionālo, rezerves, Zemessardzes, un nākotnē arī Valsts aizsardzības dienestu (VAD), informē NBS Komunikācijas pārvalde.

NBS atgādina, ka šogad aprit 32 gadi kopš 1991.gada janvāra barikādēm, kas ir izcils starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs.

Kā norāda NBS, prasme saglabāt vēsu prātu, izvairoties no agresīvas konfrontācijas arī brīžos, kad lodes lido pāri galvai, liecina par augstu morāli un izcilu psiholoģisko noturību brīdī, kad jāaizstāv valsts brīvība pret militāru uzbrukumu.

NBS uzsver, ka situācijā, kad karadarbība notiek tepat līdzās, katram Latvijas pilsonim ir pienākums un iespēja izvēlēties veidu, kā sniegt savu ieguldījumu valsts aizsardzībā.

Sekojoši NBS aicina pievienoties bruņotajiem spēkiem, izvēloties kādu no militārā dienesta iespējām - profesionālo, rezerves, Zemessardzes, un nākotnē arī VAD.

NBS visa gada garumā organizēs vairākus iesaukumus profesionālā dienesta karavīriem. Profesionālais dienests bruņotajos spēkos ir stabils darbs saliedētā komandā valsts aizsardzībā ar plašām sociālajām garantijām un konkurētspējīgu atlīdzību.

Savukārt no 2023.gada 29.jūlija līdz 20.augustam norisināsies rezervistu militārās pamatapmācības kurss. Latvijas pilsoņi, kuri būs sekmīgi apguvuši apmācības kursu, dos karavīra zvērestu, saņems rezerves karavīra apliecību, mobilizācijas norīkojumu un tiks ieskaitīti bruņoto spēku rezervē rezerves karavīru statusā, tādējādi sākot pildīt rezerves karavīru pienākumus.

Rezervista militāro pamatzināšanu un iemaņu pamatkursā rezervists iegūst militārās pamatiemaņas individuālās apmācības līmenī, apgūstot tādus priekšmetus kā ieroču apmācība, kaujas šaušana, sakaru apmācība, normatīvie akti, lauka kaujas iemaņas, topogrāfija, orientēšanās un medicīna. Savukārt kolektīvās apmācības līmenī - lauka kaujas iemaņas nodaļas līmenī.

Iespēju iesaistīt ikvienu Latvijas pilsoni valsts aizsardzībā sniegs arī VAD, par kura ieviešanu šogad lems Saeima. Kā norāda NBS, tā būs iespēja apgūt jaunas prasmes, iemaņas un zināšanas par aizsardzības nozari, kā arī veidot pamatu savas profesionālās karjeras tālākai attīstībai. VAD būšot lieliska iespēja jauniešiem iepazīt militāro industriju, kļūt par daļu no valsts aizsardzības kopienas, kā arī veidot dažādus uzņēmumus, kas varētu palīdzēt stiprināt valsts aizsardzības spējas, iegūstot jaunus draugus un potenciālus sadarbības partnerus.

Viens no iespējamajiem veidiem, kā iesaistīties valsts aizsardzībā, ir arī iespēja dienēt Zemessardzē. Zemessardzē nodrošināta pamatapmācība, kvalifikācijas mācība un karjeras apmācība. Pamatapmācībā iespējams apgūt ieroču, šaušanas, sakaru un ierindas apmācību, topogrāfiju, orientēšanas, kā arī lauka kaujas un vēl citas militārās zināšanas un prasmes.

Militārajā dienestā ir iespēja apgūt dažādas specialitātes, piemēram ložmetējnieka, granātnieka, izlūka, radiosakaru operatora un citas specialitātes. Dienests sniedz karjeras un personiskās izaugsmes iespēju, apgūt dienesta pakāpei un amatam noteiktos militārās izglītības kursus.

Jau ziņots, ka Saeima turpina darbu pie iepriekšējā parlamenta sasaukumā iesniegto VAD likumprojektu.

NBS šogad plāno par 10% kāpināt mācību intensitāti, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāmā" iepriekš pastāstīja NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

NBS arī turpina gatavošanos VAD ieviešanai, lai arī politiskie lēmumi šajā jomā līdz galam vēl nav pieņemti. Kalniņš uzsvēra, ka būtiskākais ir sagatavot instruktoru sastāvu, kas apmācīs dienestā iesauktos.

Šogad VAD plānots iesaukt 300 līdz 500 jauniešus, pamatā - brīvprātīgi, bet nākamgad - ap 600 jauniešus.