Valsts kontrole revīzijā konstatējusi virkni nepilnību un arī pārkāpumus pašvaldību darbā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē, prezentējot revīzijas rezultātus, pauda Valsts kontroles (VK) Revīzijas departamenta direktors Edgars Korčagins.
Revīzijā vērtēja cilvēkresursu pārvaldību divās jaunizveidotās pašvaldībās - Aizkraukles novada un Ropažu novada, bet vēl astoņas pašvaldības brīvprātīgi veica revīzijas darbu pašas ar saviem resursiem. Revīzijā konstatēts, ka pašvaldībās personālresursu vadība ir atstāta novārtā, 38% aptaujāto pašvaldību uzticot personāla atlasi nekvalificētiem cilvēkiem, kā arī vairumam pašvaldībā strādājošo netiek piedāvāta apmācība. Izņēmums ir tie speciālisti, kuru regulāra apmācība paredzēta likumā, pastāstīja Korčagins.
Pašvaldības mērķi netiek iekļauti darbiniekiem dotajos uzdevumos, līdz ar to neatspoguļojas darba rezultātos un nav izmērāma to sasniegšana. Tomēr tas netraucē pašvaldībām izmaksāt prēmijas, teica VK pārstāvis.
Gan Aizkraukles, gan Ropažu pašvaldībās konstatēti pārkāpumi piemaksu apmēra pārsniegšana un nepareizi izmaksāti pabalsti pašvaldību agrākajiem vadītājiem un viņu vietniekiem, izmaksātas piemaksas par riskiem, kas vairs nepastāv, kā arī pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais piemaksu apmērs - 30%. Rezultātā pašvaldībām iesniegts uzrēķins par 74 731 eiro un uzdots konstatēt atbildīgos un naudas summas atmaksāt.
Gan Ropažu, gan Aizkraukles pašvaldību pārstāvji atzina revīziju par lietderīgu, tomēr apšauba VK personālresursu vērtēšanai izmantoto metodiku un revīzijas veikšanas laiku, kas esot izraudzīts neveiksmīgi - uzreiz pēc ATR un pašvaldību vēlēšanām. Sākta revīzijas uzdevumu izpilde, un norādījumi tikšot izpildīti, pauda abu pašvaldību pārstāvji. Piemaksu izvērtēšanai jānotiek līdz maija beigām.
Revīzijā iegūtie dati ir ļoti būtiski, lai veidotu apmācību programmas pašvaldību darbiniekiem, kā arī sagatavot metodiku, kā pašvaldībām vērtēt pagastu pārvalžu darbu un to darbinieku noslodzes, sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.
Pašvaldību savienības padomniece Kristīne Kinča uzsvēra, ka pašvaldību personālu nevar vērtēt tāpat, kā to vērtē uzņēmumos, jo pašvaldību funkcijas ir jānodrošina neatkarīgi no pieprasījuma, piemēram, cilvilstāvokļa aktu reģistrācija jāveic neatkarīgi no tā vai novadā piedzimst daudz vai maz bērnu. Tāpat nav pašvaldību interesēs, piemēram, sniegt pēc iespējas vairāk konsultāciju iedzīvotājiem.
Revīzijas gaitā tika vērtētas četras pašvaldību darba jomas - civilstāvokļa aktu reģistrācija, nekustamo īpašumu nodokļa un finanšu pārraudzība, kā arī juridiskais atbalsts.
Nule pabeigtā revīzija ir pirmā no trijām, kuru mērķis ir izvērtēt, kā pašvaldības pārkārto savu darbu administratīvi teritoriālās reformas gaitā.
Uz komisijas sēdi bija uzaicināti Valsts kontroles, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Ropažu novada un Aizkraukles novada pašvaldību pārstāvji.