IeM uzskata par nepieciešamu pagarināt ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā

© F64

Iekšlietu ministrija (IeM) rosinās likumā skaidrāk noteikt robežsargu tiesības pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus nelegālo imigrantu plūsmas apturēšanā, kā arī uzskata par nepieciešamu pagarināt ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā.

IeM sagatavotajā ziņojuma projektā teikts, ka atbilstoši valdības 2021.gadā 10.augustā pieņemtajam rīkojumam par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Baltkrievijas pierobežā, robežsardzei, bruņotajiem spēkiem un policijai tika paredzētas tiesības izmantot to rīcībā esošos līdzekļus un procedūras, lai atturētu personas no robežas nelikumīgas šķērsošanas.

Tāpat likumsargiem ir tiesības dot rīkojumu personai nekavējoties pārtraukt mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu vai rīkojumu nekavējoties atgriezties valstī, no kuras persona nelikumīgi šķērsoja robežu, un veikt nepieciešamos pasākumus, lai pārliecinātos, ka attiecīgā persona izpilda šo rīkojumu.

Valdības lēmums arī paredz tiesības pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai nekavējoties atgrieztu personu valstī, no kuras tā nelikumīgi šķērsoja robežu, ja persona to nedara brīvprātīgi pēc robežsarga mutiska rīkojuma pārtraukt robežas šķērsošanu.

Ņemot vērā iepriekš minēto, lai Valsts robežsardzes pastāvīgajā darba regulējumā precīzi būtu noteiktas starptautiski atzītās tiesības reaģēt uz šā brīža realitātes attīstību nelikumīgas robežas šķērsošanas ļaunprātīgā izmantošanā, IeM sadarbībā ar Valsts robežsardzi ir sagatavojusi grozījumus Valsts robežsardzes likumā.

Grozījumi paredz skaidrāk noteikt, ka robežsargs ir tiesīgs pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai novērstu robežas nelikumīgas šķērsošanas mēģinājumu vai nekavējoties novirzītu personu uz valsti, no kuras tā ieradusies nelikumīgi šķērsojot robežu, ja persona to nedara brīvprātīgi pēc robežsarga mutiska rīkojuma pārtraukt pārkāpumu.

Vienlaikus grozījumi paredz aizliegumu nekavējoties novirzīt personas, kuras nelikumīgi šķērsojušas robežu uz valsti, no kuras notikusi nelikumīga robežas šķērsošana, ja, ievērojot šajā valstī esošās kopējās situācijas novērtējumu, ir pamats uzskatīt, ka šajā valstī reāli ir apdraudēta šo personu dzīvība vai reāli draud spīdzināšana, un šie draudi tūlītēji iestāsies nekavējošas novirzīšanas gadījumā.

Tāpat izņēmums attiektos uz personām, kuras redzamas invaliditātes pazīmju, veselības stāvokļa vai citu fizisku spēju trūkuma dēļ, var nesamērīgi ciest nekavējošas novirzīšanas gadījumā.

Patlaban saistībā ar sagatavoto likumprojektu notiek iekšējā saskaņošana.

Ievērojot to, ka joprojām tiek turpināts tā dēvētais hibrīduzbrukums Latvijai, saistībā ar minētajiem grozījumiem nepieciešama plaša diskusija ar kompetentajām iestādēm un sabiedrības pārstāvjiem, ievērojot noteikto procedūru.

Tāpat ņemot vērā, ka strauji tiek turpināta žoga izbūve uz robežas, nepieciešams turpināt robežas apsardzību pastiprinātā režīmā.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais